Kripto para piyasası sert düşüyor! kripto para dünyasında son gelişmeler

Kripto para piyasası neredeyse tüm coinleri kötü etkiledi. Günlerdir süren düşüş nereye kadar devam edecek? Kripto para piyasası son durum nelerdir? Ülkemizde kripto para ekonomisindeki son gelişmeler.

Kripto para piyasası sert düşüyor! kripto para dünyasında son gelişmeler
Editör: Mertcan BUDAK
20 Nisan 2021 - 12:11 - Güncelleme: 20 Nisan 2021 - 12:18
Tarihler Nisan ayının başlarını gösterdiğinde kripto para piyasasında ciddi bir yükseliş olmuştu. Bu durumu fırsata çevirip ciddi kâr oranları yakalayan yatırımcılar da olmuştu, yükseklerden işlem açarak büyük zararlara uğrayan kullanıcılar da olmuştu. yaklaşık iki haftalık iniş çıkışlar sonrası çoğu altcoin yatırımcılarına kısa vadece al sat yaptırarak ciddi oranlar yakalatmıştı.
 Kanlı 18 Nisan sabahı
Tarihler 18 Nisan sabahını gösterdiğinde, Neredeyse tüm coinler ve bu coinlere yatırım yapan insanlar büyük bir şoka uğramışlardı. Gece saatlarinde yükseliş sinyalleri veren grafikleri, sabah uyandıklarında dibi boylayarak tüm piyasada ciddi bir silkelenme hareketi başlatmıştı. 18 Nisan'daki bu krizin ardından ufak ufak yukarı yönlü toparlamalar yapan grafikler, 19 Nisan sabah saatlerinden sonra yeniden dibi boylayarak kısa sürede satım işlemlerini gerçekleştiremeyen yatırımcılara ikinci darbeyi'de vurmuş oldu.

Gün itibarı ile piyasalarda neredeyse tüm coinlerin kırmızı ışık yakması bazı yatırımcıları endişelendirirken, bu durumu BTC'nin grafiklerine endeksleyip ileri yönlü tahmini okumalar yapan yatırımcıların bazılarını ise olumlu yönde umutlandırdı. 2 gece üst üste silkelenme operasyonu ile karşı karşıya kalan kullanıcılar fiyatlar dipleri görmesine rağmen yinede alım işlemleri yapmaya çekinir haldeler.

 Papara Binance ile yollarını ayırıyor

Kripto para borsasındaki tüm bu çalkantıların gölgesinde, Papara ve Binance ayrılığıda konuşuluyor. Türkiye Ekonomi Bakanlığının kripto paralar için vergilendirme adımları atmak istemesi ve tüm kripto para borsalarından kullanıcılarının verilerini istemesi ortaya trajikomik durumlar çıkmasına neden oldu. İlk etapta Bakanlığın Türkiye'de faaliyet gösteren tüm kripto para borsalarından kullanıclarının cüzdan bakiyeleri, alım satım verileri ve vatandaşlık numaraları gibi ciddi derecede önemli verileri istediğini duymuştuk. Bu durum, hiç bir otoriteye ve hiçbir devlete bağlı olmayan kripto para ekonomisinin temellerine aykırı bir istek olmuştu. Sosyal medya ve forumlarda konu ile ilgili ciddi derecede dalga geçen vatandaşlar hesaplarından paylaşımlarda bulundular.

Bakanlığın isteği doğrultusunda kripto borsalarının ne yol izlediğini bilmezken, ikinci adım yine bakanlıktan geldi. Binance piyasasında işlem yaparken cüzdan bakiye transferlerini yaptığımız Papara uygulaması Binance ile yollarını ayırdı. Bu durumda Bakanlığın işlemleri farklı bankalarda yönlendirerek sisteme ciddi derece bir vergilendirme getireceğinin ilk sinyallerini vermiş oldu.

Kripto para fenomeni PlanB: Türkiye'ye yelken tatilimi iptal ettim

Tüm bu gelişmelerin ardından, Dünyaca ünlü kripto para fenomeni PlanB, Türkiye'ye yapacağı yelken tatilini iptal ettiğini açıkladı. PlanB, Türkiye hükümetinin vatandaşlarının mülkiyet haklarına saygısızlık yaptığını ve onlardan çaldığını iddia etti. Bu durumda vatandaşlarına böyle davranılan bir ülkede turistlere yapılacak olan tutumdan endişe eden PlanB, Türkiye tatilini iptal ettiğini açıkladı. Ayrıca yaptığı açıklamada PlanB, beyin ve sermaye gücünün Türkiye'yi terk edeceğin söyledi.

Kripto para dünyasında yaşanan bu gelişmeler ve devletimizin izlemek istediği politika bizlere yakın tarihte yaşanan bir olayı üzülerek ve endişe içinde hatırlatıyor. Yakın tarihte zamanın teknoloji devi NOKİA'nın ceo'su neredeyse batmanın eşiğine gelen firması için "biz herşeyi doğru yaptığımızı sanıyorduk, dünya bir değişime uğradı ve biz bu değişime ayak uyduramadık" şeklindeki açıklamasını yapmıştı. Bu durumda ülkemiz adına endişelendirici durumu bizlere bir kez daha hatırlatmış oldu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum