Facebook, Instagram ve WhatsApp çöktü mü? Erişim neden yok?

Dünya devi sosyal medya sitelerine erişilemiyor! Facebook, Instagram ve WhatsApp giriş yapılamıyor, çöktü mü neden girilmiyor?

Facebook, Instagram ve WhatsApp çöktü mü? Erişim neden yok?
Editör: Mertcan BUDAK
04 Ekim 2021 - 18:55 - Güncelleme: 05 Ekim 2021 - 11:01
Milyonlarca kullanıcısı ile Dünyanın en büyük sosyalş ağlarında akşam saatlerinde erişim sorunu yaşanmaya başlandı. Facebook, Instagram ve WhatsApp gibi uygulama ve sitelere erişim sağlanamadığı gelen son dakika haberleri arasında. Peki Facebook, Instagram ve WhatsApp çöktü mü, neden erişilemiyor? Yaşanan sorunun oldukça büyük olduğu ve günler sürebileceği ifade ediliyor. Diğer taraftan çok sayıda iddia ve felaket senaryoları dolaşıma girmiş durumda.

BUgün akşam saatlerinde Dünya üzerinde her gün milyarlarca insan tarafından kullanılan dev sosyal medya site ve uygulamaları adeta çökmüş durumda. Facebook, Instagram ve WhatsApp çalışmıyor, girilemiyor, erişilemiyor....

SON DAKİKA: ABD'nin en büyük bankalarından biri olan Bank of America'da benzer kesintiler olduğu bilgisi haber merkezlerine ulaşmaya başladı.
 

Zuckerberg, son 24 saatte 6.5 Milyar $ + büyük bir güven kaybetti! Facebook, Instagram, WhatsApp normale döndü...

Hacklendi mi? 

2021 Ekim konut kira artış oranı rakamı belli oldu! Kiracıları üzecek artış...


Sosyal medyanın en önemli sitelerine bu akşam saatleri itibariyle erişim sağlanamadığı gelen bilgiler arasında. Çok syaıda kullanıcı hesaplarına giriş yapamıyor, siteler ve uygulamaların açılmadığı konusunda tweetler atmaya başladı.
  
Facebook internet sitesine erişim sağlanamazken, Instagram tarafında benzer durum söz konusu.

BAKANLIKTAN SON DAKİKA AÇIKLAMASI GELDİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Sayan: "Whatsapp, Facebook ve Instagram servislerinde dünya genelinde erişim sorunu yaşanmakta olup, global kaynaklı sorundan ülkemizdeki kullanıcılar da kısmen etkilenmektedir" denildi.

İLK RESMİ AÇIKLAMA WHATSAPP'TAN

WhatsApp tarafından yapılan ilk resmi açıklamada, "Mümkün olan en kısa sürede buraya bir güncelleme göndereceğiz" ifadelerine yer verildi.

SORUN BÜYÜK 1 VEYA DAHA FAZLA GÜN SÜREBİLİR!

Mark Zukerberg'in sahibi olduğu Facebook, Instagram ve Facebook site ve uygulamaları hakkında çarpıcı iddialar gündeme gelmeye başlamış durumda. Dünya genelinde erişime kapalı olan dev 3'lü için hacklenerek 1.5 milyar üzerinde kullanıcı verilerinin çalındığı ve bu nedenle kapatıldığı iddiaları ortalıkta dolaşıma girdi.

Yaşanan erişim sorununun ise oldukça büyük ve günler sürebileceği ifade ediliyor.

Bir diğer önemli iddia ise New York Times'ın muhabiri Sheera Frenkel tarafından ortaya atıldı. İddiaya göre hala devam eden küresel erişim sorununun boyutlarını değerlendirmek üzere şirket binalarına gelen Facebook çalışanlarının dahi bina içine giremediğini iddia etti.

İŞTE AÇIKLANAN SORUNUN NEDENİ

Gelen son dakika bilgilere göre Facebook, Instagram ve Whatsapp üzerinde yaşanan erişim sorununun şirketin alan adı sunucularını etkileyen bir değişiklik yapmasından kaynaklandığı iddia edildi. Kısaca bir güncelleme nedeniyle tüm sistemin etkilendiği iddia ediliyor.

AKBANK'TA GÜNCELLEME DEMİŞTİ

Geçtiğimiz aylarda Türkiye'nin dev bankasında bir güncelleme sonrasında benzer şekilde tüm sistem çökmüş ve uzunca bir süre müşteriler mağdur olmuştu.

Sizce yaşanan büyük sorun yeni bir savaş mı? Çin-ABD dijital savaşa mı girdi? Siz ne düşünüyorsunuz?

Yaşadığınız sorunları yorum bölümüne yazabilirsiniz.
 
-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Son Dakika gelişmeleri Twitter hesabımızdan anlık olarak takip edebilirsiniz.