Yerli otomobil TOGG ile alakalı Gürcan Karakaş net konuştu! Bant bazında araç üretimi başlıyor...

TOGG Ceo'su Gürcan Karakaş, fabrika çalışmalarının hızlandığı yerli ve milli otomobil için bant süreci hakkında net ifadeler kullandı! TOGG bant bazlı üretimi ne zaman yapılacak?

Yerli otomobil TOGG ile alakalı Gürcan Karakaş net konuştu! Bant bazında araç üretimi başlıyor...
04 Ekim 2021 - 21:17 - Güncelleme: 09 Aralık 2021 - 19:56
Türkiye'nin yerli ve milli imkanlarla geliştirilen TOGG otomobil fabrikasında çalışmalar tam hız sürerken, şirketin CEO'su Gürcan Karakaş net açıklamalarda bulundu. Yerli otomobilin bant bazında üretiminin ne zaman başlayacağını açıkladı.

Milyonların beklediği yerli gururumuz TOGG otomobili banttan inmek için geri sayıma başladı. Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu  TOGG Ceo'su Mehmet Gürcan Karakaş, fabrika inşaat sürecinin tamamlanması sonrasında bant üretimi süreci hakkında açıklamalarda bulundu. Bursa Uludağ Üniversitesi 2021-2022 Akademik Yılı açılış töreninde konuşan Karakaş, TOGG hakkında önemli bilgileri paylaştı.

Bursa Uludağ Üniversitesi’nin 2021-2022 yılı açılış dersini TOGG CEO'su Gürcan Karakaş gerçekleştirirken, “Dönüşüm Sürecinde Fırsatlar” başlıklı derste TOGG markası, üretim sürecini küresel çapta markalaşma süreçleri hakkında detayları paylaştı.

"Biz pandemi sürecinde her türlü matematiksel modelleme, simülasyon ve uzaktan çalışma yöntemlerini sonuna kadar kullanarak aracımızı teknik tasarımlarına, ortak paydaşlarımızla beraber, geliştirdik" diyen Karakaş, "Numune ve portatif çalışmalar da devam ediyor. Hatta önceki günlerde çarpışma testleri dahil çalışmalar sürüyor ve bu sürecin şubat sonuna kadar devam etmesini bekliyoruz. Her testten sonra aldığımız raporlar sonunda aracımızı gerekirse optimize edeceğiz. Şu ana kadar buna ihtiyacımız olmadı.. 

Bu dijital dünyada siber güvenlik uzmanı şu anda kıt. Konuda uzman bulmak zor, ciddi bir boşluk var. Buraya odaklanmanızı tavsiye ederim. Eğer nesnelerin internetine, bulut bilişimine, siber güvenliğe hakimseniz geriye bir tane konu kalıyor; o da enerji. Temiz enerji çözümü" diye konuştu.

Entegre batarya üretim sisteminde elektrik ve elektronikle birleştiği her noktada dünyada ciddi potansiyelimiz var. Şöyle bir örnek vereyim. Avrupa'da 3 sene önce lityum batarya kapasitesi 50 megawatt (MW) saatin altındaydı. Şimdi 600'ün üzerinde ve bine doğru gidiyor. 

Otomobil, fabrikadan fazlasını gerektirir' demiştik. O yüzden bu tesisin içerisinde tasarım merkezi, prototiplerimizin testlerinin yapıldığı bir merkez olduğunu düşünüyoruz. Bir çatı altında bütün yetkinliklerini toplandığımız alan planlanıyor. Burada drone ile çektiğimiz fotoğrafta da görüldüğü gibi boyahanenin çatısının ve yan paletlerinin kapanmaya başladığını görüyorsunuz. Önümüzdeki günlerde zaten tesisin içerisine ekipmanlar yerleşmeye başlanacak. Bizim buradaki planımız şu şekilde, senenin sonuna doğru imalat kısmının çok büyük kısmı bitmiş olacak. Önümüzdeki senenin ortasına kadar da ekipmanlar tamamlandıktan sonra istasyon, bant bazında aracımızın üretime hazırlanması kalıyor. Gelecek senenin sonunda seri üretime başlarız."

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum