Çin'in başbelası roketi sonunda Dünya'ya düştü

Çin tarafından 29 Nisan'da fırlatılan Long March 5B roketi, yörüngede kontrolsüz bir şekilde dolaştıktan sonra Hint Okyanusuna düştü. Bir çok teoriye göre, Türkiye'ye düşmesi beklenen roket dün gece bazı vatandaşlar tarafından çıplak gözle görüldü.

Çin'in başbelası roketi sonunda Dünya'ya düştü
Editör: Mertcan BUDAK
09 Mayıs 2021 - 18:30
Çin uzun süredir üzerinde çalıştığı uzay istasyonu için çalışmalarına son hızında devam ediyor. Uzay istasyonunun ana modülü 29 Nisan tarihinde Long March 5B adlı roket ile uzaya yollandı. Yörüngeye başarılı bir şekilde yerleşen modülün taşıyıcı roketi fırlatma sırasında kontorlünü kaybedip Dünya yörüngesinde başıboş bir şekilde dolanmaya başlamıştı. Yapılan hesaplara göre kısa süre sonra gezegenimizde düşmesi öngörülen roket, kısa süre içerisinde büyük çaplı bir paniğe neden olmuştu.
 Yapılan hesaplamaların ardından bir risk haritası oluşturuldu. Roketin muhtemel düşebileceği rotalar arasında özellikle Türkiye ön plana çıkıyordu. Ülkemizde durumu merakla ve heyecanla takip eden vatandaşlar bir kaç gecedir gözlerini gökyüzünden eksik etmiyorlardı. Ancak beklenen olmadı ve Çin'in kontrolsüz roketi Hint Okyanusuna düştü.

 Herşey yolunda gitseydi kontrollü bir şekilde inecektiÇin tarafından uzay istasyonu kurma yolunda taşıyıcı olarak seçilen Long March 5B roketi, ilk görevini başarı ile gerçekleştirip Çin'in uzay istasyonu olan Teinhı'yı başarı ile rotasına sokmuştu. Ancak görevin sonlarına doğru istenilen rotada dünyaya geri inmesi beklenen roket bunu başaramadı ve kontrolden çıkarak Hint Okyanusunun derinliklerine gömüldü.
Haberlerimizi FacebookTwitter hesaplarımızdan anlık olarak takip edebilirsiniz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum