Gökyüzünde görünen sıralı cisimler tüm Türkiye'de korku yarattı!

6 Mayıs gecesi gökyüzünde görünen esrarengiz cisimler yurdun hemen hemen her noktasından görüntülendi. Gerçek ise, Teknoloji Bakanlığından geldi.

Gökyüzünde görünen sıralı cisimler tüm Türkiye'de korku yarattı!
Editör: Mertcan BUDAK
07 Mayıs 2021 - 16:38
6 Mayıs akşamı başını gökyüzünde çeviren binlerce vatandaş, ilginç bir olaya şahit oldu. Görgü tanıklarının videolara aldığı görüntülerde yıldızların arasında peşi sıra bir düzen halinde onlarca ışık saçan cisim görüntülendi.

starlink

Olayın kısa süre içerisinde sosyal medya platformlarında gündem olmasının ardından, bir çok vatandaş konu ile ilgili teoriler üretmeye başladı. Kimine göre, gökyüzündeki cisimler tanımlanamayan uçan nesne olarak nitelendirilirken, kimine göre ise, bu cisimler Çin'in kontrolden çıkan ve Türkiye'ye düşmesi beklenen uzay roketinin parçalarıydı.

Gerçek Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'tan geldi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Twitter hesabından paylaştığı bir görsel ile olaya açıklık getirdi. Varank, Tübitak Ulusal Gözlemevi tarafından paylaşılan bir görseli konu alarak gökyüzündeki tanımlanamayan cisimlerin aslında SpaceX şirketinin uzaya göndermiş olduğu Starlink Leo uyduları olduğunu dile getirdi. Zaman zaman dünyamızdan gözlemlenebilen uyduların güneş panellerinden yansıyan ışığın bu defa daha farklı bir açıda olması ülkemizin kuzey ufkundan çok daha net bir şekilde gözlemlenebildi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum