SpaceX'in roket tesisine kaçak giren YouTuber ortalığı karıştırdı

Geçtiğimiz aylarda YouTube kanalına bir vide atan kullanıcı, SpaceX'in roket tesisine girdi. İçeride elini kolunu sallayarak dolaşan YouTuber yüzünden NASA ve SpaceX'in arası açıldı. İşte, o video ve haberin detayları.

SpaceX'in roket tesisine kaçak giren YouTuber ortalığı karıştırdı
Editör: Mertcan BUDAK
09 Nisan 2021 - 17:19
Amerika Birleşik Devletlerine bağlı Teksas eyaletinde bulunan SpaceX'in fırlatma merkezlerinden biri, geçtiğimiz aylarda akılalmaz bir olayla karşılaştı. Eline video kamerasını alan bir YouTuber, neredeyse hiçbir güvenlik önlemi ile karşılaşmadan fırlatma rampasına kadar ilerledi. Olay anını tamamen video kaydına alan YouTuber, roket rampasında bulunan Starship'in SN11 isimli prototipini'de yakından izledi.Videoyu yayınladığı sırada henüz 269 aboneye sahip olan YouTuber, düşük kitlelere erişen bir kanala sahip olması nedeni ile video çok fazla insana ulaşmamıştı. Ancak yakın zamanda internet ortamında videonun tekrardan gündeme gelmesi neredeyse SpaceX ve NASA'nın arasını bile açacak konuma getirdi. Loco VlogS isimli YouTube kanalının sahibi Hiçbir güvenlik önlemiyle karşılaşmadan girdiği tesite çektiği video sonrası SpaceX'i hukuksal açıdan zor durumda bıraktı.

Teksasta bulunan bu fırlatma rampası, SpaceX şirketininin Mars gezegenine insan götürmek için çalışmalar yürüttüğü ve yüksek teknolojik makinelerle birlikte çevreye ciddi zararlar verebilecek maddeler barındırıyor. Tesisin bu denli bir güvenlik açığı Amerika Birleşik Devletlerinin uzay konusunda yaptığı tüm yatırımları ve geliştirmeleri neredeyse durduracak derecede sorunlara yol açabilir. Ayrıca SpaceX bu bölgede NASA'nın Ay'a yeniden insan göndermeyi planladığı uzay araçlarını geliştirme görevini üstlenmiş durumda.

SpaceX'i zor durumda bırakan o video
YouTuber kısa süre sonra yayınladığı özür videosunda bu tarz bir güvenlik açığının birdaha olmayacağını dile getiriyor. Keza tüm prototipe neredeyse dokunacak kadar yakınlaşması yalnızca SN11 roketi için bir tehlike oluşturmuyor. Ayrıca prototipin çok yakından görüntülenmesi endüstriyel casusların beklediği fırsatı doğurmuş oluyor. Bu bağlamda çekilen bir kaç dakikalık videonun zararı SpaceX ve NASA'ya milyonlarca dolar kaybettirebileceği gibi şirketlerin saygınlıklarınıda zedeleyebilir.

Nasa ve SpaceX davalık oldu


NASA'da görev yapan Monica Witt, yaptığı açıklamada SpaceX şirketine yapılan çalışmalar ile ilgili tüm verilerin korunması anlaşmasını hatırlattı. Ayrıca olay ile ilgili soruşturmaların sürdüğünü belirten Witt, SpaceX yetkililerinden konu ile ilgili tüm bilgileri aldıklarını belirtti. SpaceX konu ile ilgili henüz kamu açıklaması yapmadı. Ayrıca bu tarz ciddi bir güvenlik açığının geçmiş yıllardada benzerlerinin yaşadığını biliyoruz. Yine aynı tesise girip başka bir prototipin fotoğraflarını çeken adam hapis cezası ile yargılanmıştı.
-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Son Dakika gelişmeleri Twitter hesabımızdan anlık olarak takip edebilirsiniz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum