PlayStation 5 satış rakamları açıklandı

Japon teknoloji devi Sony'nin en son piyasaya sunduğu PlayStation ailesinin 5. üyesi, beklenmedik satış rakamlarıyla üretici firmayı bile şaşırttı.

PlayStation 5 satış rakamları açıklandı
Editör: Mertcan BUDAK
29 Nisan 2021 - 11:45
Özellikle pandemi döneminde insanların eğlence aktivitelerinin evlere taşınması sonucu, oyun sektöründe ciddi bir ivmelenmeye sebep olmuştu. Oyun denince akla ilk gelen platformlardan birisi şüphesiz konsollar olmuştur. Japon teknoloji devi Sony'nin tarihinden beri başarısını her defasında üstüne katlayarak devam ettiği PlayStation konsol ailesinin 5. üyesi tüm olumsuz gelişmelere ramen beklenenin çok üstünde bir satış rakamı yakaladı.

PlayStation 5 yılık ilk çeyreğinde kaç adet sattı?

Japon şirketinin yılın ilk çeyreğinde yaptığı mali açıklamalara göre; PlayStation 5 ev konsolu, ilk çeyrekte 3,3 milyon adet satış rakamına ulaşmış. Özellikle son aylarda daha fazla ivmelenme yakalanan satış adeti, konsolun çıkış tarihinden itibaren ise, 7,8 milyon adet olarak kayıtlara geçti. Özellikle konsolun ilk çıktığı dönemlerde fiyat ve performans kıyaslamasına maruz kalması ve hali hazırda popülerliğini koruyan 4. konsolun yaygın kullanımı, ilk aylarda 5. konsol için işleri biraz zorlaştırmıştı. Öyle olacak ki, Sony'nin PlayStation 5 için ilk çeyrekte verdiği tahmini satış hedefi 7,8 milyon adet olmuştu.

Şirket geçmişte üretim sıkıntıları çekmişti

Pandemi döneminde ham madde üretiminin neredeyse durması, ekonomik sıkıntılar ve üretimin farklı yerlere kayması gibi sorunlar nedeniyle bir çok teknoloji firması zor zamanlar geçirmişti. Özellikle son aylarda yaşanan çip krizleri nedeni ile, otomobil'den, beyaz eşya'ya, mobil cihazlar'dan, bilgisayar donanımlarına kadar neredeyse teknolojik tüm cihazların atar damarı sayılacak çip'lerin üretiminin ve tedariği'nin zorlaştırılması Sony taraıfınıda etkilemişti.
 Şirketin geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamaya göre; yeni kosnolların üretilmesi için gerekli bileşenlerin tedariğinin zorlaşması nedeni ile üretimin ciddi bir şekilde düştüğü belirtilmişti. Ayrıca son dönemlerde popülerlik kazanan Bitcoin madenciliği işlemi'nin ev konsolları ile yapılması firma için işleri biraz daha zorlaştırmıştı. Hali hazırda ham madde sıkıntısı çeken ve nihai kullanıcıya ürün temin etmekte zorlanan firma, bir süre boyunca kripto madencileri ile uğraşmak zorunda kaldı.
 Yaşanan tüm bu olumsuz gelişmelerin PS5 satış rakamlarını ne kadar olumsuz etkilemiştir bilinmez. Ancak, her şeye ramen neredeyse 10 milyonlara yaklaşan satış adetleri, önümüzdeki minimun 5 sene içerisinde çok ciddi rakamlara ulaşacak gibi görünüyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum