Çip krizi tüm dünyada büyüyor!

Covid - 19 nedeniyle çip üretiminin azalması ve karantina sıklığındaki dalgalanmaların talepleri değişken hale getirmesi, dünya devi şirketleri bile zora soktu.

Çip krizi tüm dünyada büyüyor!
Editör: Mertcan BUDAK
24 Mart 2021 - 16:33
Yaklaşık bir yıldır yaşam standartlarımızı kökten değiştiren Covid - 19 salgınıyla boğuşuyoruz. Özgürce gezme, sosyalleşme, eğlenme, yeme - içme ve hatta neredeyse aile bireylerimizle bile vakit geçirebilme lükslerimiz elimizden alınmış durumda.

Pandemi döneminde doğal olarak tüm dünyada farklı şekillerde olsada belirli aralıklarla eve kapanma ve sınırlı karantina durumları söz konusu oldu. Yaklaşık bu bir yıllık süreç içerisinde herşey gibi tabiki teknoloji firmalarının üretim faaliyetleride sekteye uğradı.

Otomobilden, oyun konsollarına, bilgisayar donanımlarından, ev teknolojilerine kadar skalası çok geniş ve normal hayatımızın çok büyük yerini kaplayan araçların üretim hatları ürünlere olan talebin azalmasından, üretimde insan çalıştıramamaktan ve ham madde tedarik edememekten büyük zorluklar çekiyor.
 Bildiğiniz gibi günümüzde hayatımızın parçası haline gelmiş olan teknolojik her cihazda bir çip bulunmakta. Ancak Covid - 19 dönemide teknoloji firmalarının yaşadığı en büyük sıkıntılardan biri çip'lerin tedariğini yapamaması.

The Guardian'ın hazırladığı rapora göre karantina döneminde bilgisayar ve ev konsolları gibi cihazlara yönelik büyük talep olması ve bu sebepten pazar alışkanlıklarının yönünün değişmesi işleri dahada kötüye götürdü. Neil Campling, insanların yeni taleplerini takip edemediklerini ve bu yüzden firmaları için işin dahada kötüye gittiğini belirtti. Ayrıca Campling, çiplerin çok önemli olduğunu ve tedarik konusunda bir kriz yaşandığınıda belirtti.

İnsanların pandemi şartlarına bir nebze olsun alışma sürecinden sonra nihayet fabrikalar yeniden çalışmaya başladı ve bu gelişmenin piyasadaki çip sıkıntısını bir nebze gidereceği düşünülüyordu ancak görünüşe göre işler hiçte iyiye gitmiyor. Teknoloji firmalarının yeni oluşan dünya düzenini takip edememesi ve insanların taleplerinin değişiklik göstermesi bir müddet daha üretim konusunda işleri sıkıntıya sokacak gibi görünüyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum