Mars'taki gizemli örümcek şekillerinin sırrı çözüldü

Mars yüzeyinde araştırmalar yapan bilim insanları son zamanlarda insanların merakını çeken Araneiform adı verilen gizemli şekillerin sırrını çözdü.

Mars'taki gizemli örümcek şekillerinin sırrı çözüldü
Editör: Mertcan BUDAK
24 Mart 2021 - 18:18
Son zamanlarda insanoğlunun diğer gezegenlere ait yaşam kalıntıları arama sonuçları hız kazanıyor. Yakın tarihte Mars yüzeyine başarıyla iniş yapmış ve oradan bize ilk testlerini göndermiş olan Perseverance aracıda dahil olmak üzere bir çok insan eliyle geliştirilmiş araç bize hergün Mars yüzeyinden buluntular gönderiyor.
 Yakın zamanda Mars yüzeyinden dünyamıza ulaşan bazı görüntüler bu alanda çalışma yapan bilim insanlarının ilgisi haline gelmişti. Araneiform adındaki bu şekiller Mars gezegeninin kutup bölgelerinde bulunan çukurlardan meydana geliyor. Bilim insanlarının açıklamalarına göre Güneş sisteminde dünya harici hiçbir gezegende bu tarz çukurlara rastlanmadı. Bu durum Mart'taki geçmiş yaşam izlerini arayan bilim insanları adına heyecan verici.


Bilim insanlarının vediği bilgilere göre örümcek şekilleri, donmuş karbondioksitin süblimleşmesiyle, yani sıvılaşmadan doğrudan gaz haline geçmesiyle ortaya çıkıyor. Ayrıca Independent'in aktardığı bilgilere göre bilim isnanlarının bu yeni araştırmada “Kieffer hipotezi” diye bilinen, bu şekilere ilişkin en popüler teoriyi destekleyen ilk fiziksel kanıtı elde edildi.

mars yüzeyi

"Kieffer hipotezi 10 yıldan uzun süredir kabul görüyordu ama şimdiye dek tamamen teorik bir çerçevede kalmıştı. Deneyler, Mars yörüngesinden gözlemlediğimiz örümcek şekillerinin, kuru buzun katıdan gaza doğrudan geçişiyle ortaya çıkabileceğini gösteriyor."


Yeni bulgular geçmişte ortaya atılan iddiaları doğruluyor

2006 yılında jeofizik alanında çalışmalar yapan Hugh Kieffer ve arkadaşları, Mars'ın bazı mesim dönemlerinde donmuş karbondioksitin süblimleştiğini ve yarı saydam levhaların altında hapsolduğunu öne sürmüştü. Kieffer'in bu teorisine göre gaz ısındıkça basınç artıyor ve Mars yüzeyindeki levha çatlıyor. Böylece Mars yüzeyinde örümcek benzeri yapılar oluşuyor.

Bu ve benzeri teoriler geçmişte yalnızca çok yüzeysel bulgular doğrulutusunda öne sürülüyorken, günümüzde direkt gezegenler üzerinde araçlarımız sayesinde oradan anlık olarak deneylerimizi gerçekleştirip yeni bulgularımızı dünya üzerindeki bilim insanlarına gönderebiliyoruz. Bilim insanları uzun yıllardır teorilerinde, Mars gibi gezegenlerin geçmiş tarihlerde tıpkı dünyamıza benzediklerini savunuyorlar. Kim bilir belkide gelişen teknolojiler sayesinde bu tezlerin doğruluğu yakın zamanda kanıtlanmış olur.

 


-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Son Dakika gelişmeleri Twitter hesabımızdan anlık olarak takip edebilirsiniz.