NASA'nın Perseverance aracı Mars'a ilk imzasını bıraktı

NASA'nın Perseverance uzay araştırma aracı ilk deneme sürüşünü 4 Mart günü gerçekleştirdi ve Mars arazisi üzerinde yaklaşık 6,5 metre yol aldı.

NASA'nın Perseverance aracı Mars'a ilk imzasını bıraktı
Editör: Sema BAKIR
11 Mart 2021 - 01:35
NASA'nın resmi web sitesinde paylaşılan habere göre bu sürüş, ekibin Perseverance'deki her alt sistemi ve aracı kontrol edip kalibre ettiği görevlerden sadece biriydi. Sürüş yaklaşık 33 dakika sürdü. Mühendisler, Kızıl Gezegene bir geri tepme roketinin inişinin dinamiklerini daha iyi anlamaya yardımcı olmak için Perseverance'ın Navigasyon ve Tehlike Önleme Kameralarını kullanarak Perseverance'ın düştüğü yeri görüntüleyerek Mars tozunu motorlarından çıkan dumanlarla dağıttı. Bu sayede araştırma aracına daha güvenli ve ulaşımı kolay bir arazinin alt yapısı oluşturuldu.NASA'nın  Güney Kaliforniya'da bulunan Jet Tahrik Laboratuvar'ında görevli mühendis Anais Zarifian, test sürüşünün önemini şu sözlerle ifade etti;

"Konu diğer gezegenlerdeki tekerlekli araçlar olduğunda ilk sürüşün önemini anlatan birden fazla olay vardır. Bu bizim lastikleri gazlamak ve Perseverance ile  bir tur atmak için ilk şansımızdı. Aracımızın altı tekerlekli çekiş sistemi mükemmel bir yanıt verdi. Artık, sistemimizin çalışır olduğuna ve  önümüzdeki iki senede bizi bilimin liderliğinde nereye olursa götüreceğine eminiz."

Ekip paylaştığı bilgiye göre önümüzdeki süreçte Mars arazisi üzerinde 200 Metre civarı yol katederek test sürüşü yapmayı hedefliyor.

Perseverance keşif aracı, Mars'ın yaşam potansiyelini araştırmak üzere 30 Mart 2020 tarihinde ABD'den uzaya fırlatılmıştı, Araç dünyadan ayrıldıktan sonra  19 Şubat 2021 tarihinde ise Mars'a iniş yapmıştı.

Uzay aracının ismi "Perseverance" kelimesi Türkçe'de "azim"  anlamına gelmektedir.

Perseverance uzay aracı ilk keşif turunu ve test sürüşlerini başarıyla tamamlayabilirse, görev süresince Mars yüzeyinde eski yaşam kalıntıları arayacak.
Haberlerimizi FacebookTwitter hesaplarımızdan anlık olarak takip edebilirsiniz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum