Karadeniz mayın tarlası oldu! Şimdi İğneada ve bölgesinde mayınlar aranıyor...

Rusya Ukrayna savaşı nedeniyle ortalığa saçılan mayındalar Karadeniz ve Marmara için büyük tehdit oluşturmaya başladı. İğneada ve bölgesinde mayın alarmı verildi...

Karadeniz mayın tarlası oldu! Şimdi İğneada ve bölgesinde mayınlar aranıyor...
Editör: Mertcan BUDAK
29 Mart 2022 - 07:42 - Güncelleme: 11 Nisan 2022 - 16:51
Rusya'nın Ukrayna'ya saldırıları sonrasında Karadeniz'e dökülen binlerce mayın yaşamı tehdit etmeye başladı. Marmara için alarm verilirken, boğazlar sıkı kontrol altında tutulmaya başlandı. Diğer taraftan Kırklareli İğneada ve bölgesinde mayın alarmı verilerek aramalar başlatıldı. 

Bulunan mayınlar korku verirken, vatandaşlara sık sık uyarılarda bulunuluyor. Askeri yetkililer deniz alanlarında mayın avına çıktı. İğneada bölgesinde deniz üzerinde Ukrayna tarafından denize bırakılan mayınlar taranıyor. Tespit edilen mayınlar ise deniz açıklarında imha ediliyor. 

Özel SAS ekipleri tarafından askeri araç ve gereçler kullanılarak İğneada bölgesinde mayın arama ve tarama işlemi yapılıyor. Karadeniz boyunca Marmara Denizine mayın gelmemesi için büyük çalışmalar yürütülüyor. 

Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı İğneada beldesinde sabah saatlerinde balıkçılar denizde bir cisme rastlamıştı. Balıkçıların haber vermesi üzerine bölgeye giden Sahil Güvenlik ekipleri, mayın olduğunu tespit etmişti. Daha sonra bölgeye gelen Sualtı Savunma (SAS) Timleri, geniş güvenlik önlemi altında mayını imha etmişti. TCG Amasra mayın avlama gemisi İğneada'ya gönderildi. Geminin bölgede mayın arama tarama faaliyeti yapacağı öğrenildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum