İnfluencer Reklamlarına Denetim Geliyor!

Reklam kurulu, sosyal medya platformlarında reklam içerikleri yayınlayan influencerlara denetim getiriyor.

İnfluencer Reklamlarına Denetim Geliyor!
04 Haziran 2022 - 17:54
Ticaret Bakanlığı bünyesinde bulunan Reklam Kurulu ile Reklam Özdenetim Kurulu, sosyal medya reklamlarının tüketicilere doğru ve yanıltıcı olmayan şekilde ulaşması amacıyla "Sosyal Medya Reklamlarının Yapay Zeka ile Taranması Projesi'ni hayata geçirildi

 Bakanlıktan edinilen bilgilere göre, yapay zeka, reklamları takip ederek yasal uygunluğunu kontrol edebilecek. Uygunsuz reklamlar için inceleme başlatabilecek. influencer’ların paylaşımlarında iş birliği olduğunu belli eden ifadelerin belirgin şekilde kullanılması gerekiyor. Örtülü şekilde reklam yapılmasına izin verilmiyor. Ayrıca içki, sigara, kumar, yasa dışı bahis gibi reklamlara da izin verilmiyor. Yapay zeka bu detayları tespit edebiliyor.

 Projenin başında, örnek olarak hazırlanan influencer listesindeki paylaşımlar arasında, reklam içeriğine sahip paylaşımların, reklam olduğunun açık ve anlaşılır şekilde ifade edilmeme oranı yüzde 67'ninüzerinde iken son düzenlemeler sonucunda bu oranın yaklaşık yüzde 29'lara düştüğü belirlendi.

sosyal medya reklamlarının yapay zekayla taranmasının, Reklam Kurulu kararlarına nitelik ve nicelik olarak olumlu yansıması bekleniyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum