Japonya'dan İnternet Hız Limitlerini Zorlayan Teknoloji!

Japonya Enformasyon ve İletişim Teknolojileri Ulusal Enstitüsü (NICT) açıklamasında, yeni internet hız rekoruna ilişkin bilgi verildi.

Japonya'dan İnternet Hız Limitlerini Zorlayan Teknoloji!
02 Haziran 2022 - 17:41
Verilen bilgilere göre, NICT mühendisleri saniyede 319 terabit ile dünyanın en hızlı internet rekorunu kırdı. Yeni veri aktarım testinde özel çok çekirdekli fiber optik kabloların kullanıldığı, yaklaşık 52 km lik mesafede veri aktarımı yapılan deneyde, saniyede 1,02 petabit hızına ulaşıldı. Bu rakam, internet hızı olarak ise 1.020.000.000 Mbps’ye denk geliyor.Bu hız şimdilik laboratuvar ortamında test edilmiş olsa da fiber optik ağ kullanılarak elde edildiği için oldukça dikkat çekiyor (fiber optik kablolar, günümüzde internet altyapılarda kullanılmaktadır)
 1 Petabit internet hızı, günümüz teknolojisi için oldukça büyük bir rakam. Araştırmacıların söylemlerine göre, 1,02 PB sayesinde saniyede 10 milyon kanala 8K yayın yapmak mümkün. Yani 8K olarak açılan canlı yayınlar, dünyanın dört bir yanında hiç kesinti olmadan izlenebilir.
Ayrıca Rekor, geçen yıl ulaşılan 178 Terabit i neredeyse iki katı, önceki yıl kaydedilen 44,2 terabit hızı da yaklaşık 7 kat geçmiş oldu.
-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Son Dakika gelişmeleri Twitter hesabımızdan anlık olarak takip edebilirsiniz.