Çin'in Marstaki uzay aracı ilk fotoğraflarını gönderdi

Mars'a Rusya ve ABD'den sonra araştırma aracı yollayan üçüncü ülke olan Çin, kaşif aracının gönderdiği ilk görselleri yayınladı. İşte, Çin'in uzay aracı Zhurong'un gönderdiği Mars fotoğrafları.

Çin'in Marstaki uzay aracı ilk fotoğraflarını gönderdi
Editör: Mertcan BUDAK
20 Mayıs 2021 - 12:56
Gelişmiş Dünya devletlerinin uzay hakimiyet yarışı son hızıyla ilerliyor. Özellikle son zamanlarda uzay yarışında tüm gözler Güneş sistemimiz içerisinde bulunan Mars gezegenine çevrilmiş durumda. Özellikle ABD'nin son teknoloji sistemlerde donattığı Perseverance araştırma aracının Mars üzerinde gerçekleştirdiği başarılı işleri sürekli gündemde kalıyor.
 Çin'i Mars'ta temsil eden kaşif: Zhurong
Rusya ve ABD'den sonra uzay teknolojileri konusunda kendini kanıtlamış bir diğer ülke olan Çin, Mars yarışında yerini başarılı bir şekilde almayı başardı. Çin tarafından 2020 yılında Mars yolcuğu için uzay gönderilen Zhurong aracı, 7 aylık uzun bir yolcuğun sonucunda Mars yörüngesine oturmuştu. Tarihler 15 Mayıs'ı gösterdiğinde Mars yörüngesindeki araç gezegende bulunan Utopia Planitia adlı bölgeye başarılı bir şekilde inişini gerçekleştirmişti.
 Güncel teknoloji donanımları ile üretilen kaşif aracı Zhurong, Mars üzerinde yapacağı zorlu görevlere başlamadan önce bir dizi test işlemlerine tabi tutuluyor. Bu testler sırasında ilk somut veri Çin Ulusal Uzay yönetimi tarafından paylaşıldı. Paylaşılan görselde Kaşif araç Zhurong, Mars gezegenine yaptığı başarılı iniş sonrası ilk görsellerini gönderdi.
Haberlerimizi FacebookTwitter hesaplarımızdan anlık olarak takip edebilirsiniz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum