Perseverance, Mars'ta esrarengiz bir kaya buldu.

Mars üzerine arayışlarına devam eden Perseverance keşif aracı, gezileri sırasında Mars yüzeyinde ne olduğu ve nereden geldiği anlaşılamayan ilginç bir kaya buldu.

Perseverance, Mars'ta esrarengiz bir kaya buldu.
Editör: Mertcan BUDAK
02 Nisan 2021 - 14:54
30 Temmuz 2020 yılında dünyadan fırlatılan Perseverance keşif aracı 7 aylık uzun bir yolculuk sonucunda 18 Şubat 2021'de hedefi olan Mars gezegenine başarılı bir iniş yapmıştı. Son teknoloji deney sistemleriyle donatılan kaşif araç, İniş yaptığı tarihten beri tüm testlerini başarılı bir şekilde gerçekleştirmeye devam ediyor. Bu testler sırasında sahip olduğu kamera, ses kayıt cihazları ve lazer cihazları gibi teknolojilerle bulduğu ilginç bulguları dünyamıza göndermeye devam ediyor.

Perseverance uzay aracı kendi adına açılan resmi Twitter hesabından uzay konusunda meraklı insanları bilgilendirmek amacıyla Mars yüzeyinde bulunan ilginç görüntüleri düzenli olarak paylaşmaya devam ediyor. Perseverance keşif aracı son olarak bulduğu esrarengiz cismi Twitter üzerinden takipçileriyle paylaştı.
 
Perseverance'nin fotoğrafladığı sırlarla dolu Mars kayası

Perseverance aracının bulduğu yeni cisim ilk etapta baktığımızda basit bir kaya parçasına benziyor. Ancak uzun yıllardır yüksek teknolojiye sahip araştırma cihazlarıyla Mars yüzeyinden ve dünyadan araştırmalarını sürdüren bilim insanları tüm bilgi birikimlerine rağmen bu kayanın nerenden geldiğinin ve üzerindeki gizemli delikli yapının nasıl oluştuğunun bir cevabını veremiyorlar.

Yaklaşık 15 cm boyutlarındaki bu cisim, ilk etapta yüzeyindeki irili ufaklı deliklerle dikkat çekiyor. Bilim insanları bu deliklerin, Mars'ın fırtınalı atmosferi sebeyile uzun yıllar içinde aşınarak oluşmuş olabileceğini söylüyorlar. Ayrıca deliklerle ilgili bir diğer teoride; bu cismin uzayın derinliklerinden gelen bir asteroit olabileceği yönünde. Bu asteroit herhangi bir yıldızdan kopmuş veya derin uzay sonsuzluğunda başıboş gezerken başka bir asteroitle çarpışması sonucu parçalanmış olabilir.

Mars'ta bulunan bu ilginç cisimle ilgili bir diğer detay ise, yüzeyinin neredeyse kusursuz derecede parlak olması. Bu parlaklığın yanı sıra cisim üzerinde bağzı yerlerde bulunan mavi lekeler. Bu lekeler kaya üzerinde bulunan farklı yapıların ışığı yansıtması sonucumu oluşuyor yoksa kayanın sahip olduğu renklerdenmi henüz belirlenmiş değil.

Ayrıca cismin tam ortasına baktığımızda gözümüzü birazcık sağa çevirirsek nizamı bir şekilde sıralanmış minik siyah noktalar görüyoruz. Bu noktalar ilk bakışta sizi heyecanlandırmasın çünkü onlar Perseverance keşif aracında bulunan lazer sistemiyle oluşturulmuş minik delikler. Perseverance uzay aracı sahip olduğu lazer cihazıyla cisim üzerine bir kaç adet lazer atışı yapmış. Bunun sonucunda bilim insanları kayadan çıkan toz ve dumanları inceleyerek kayanın yapısı hakkında bilgi edinmeye çalışmışlar.

Kaynanın nereden geldiği ve ne olduğu hakkında henüz bilim insanlarının kesin bir kanısı oluşmamış durumda. Ancak öyle gösteriyor ki Perseverance uzay aracı Mars gezegeni üzerindeki elimiz ve kolumuz olarak bize aklımızın alamayacağı bir çok ilginç görseller gönderecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum