Barty, takas sistemiyle online alışveriş platformu

Barty adındaki Türkiye topraklarında geliştirilen mobil uygulama, bünyesinde geliştirdiği sistemle para kullanmadan takas ve puanlarla alışveriş imkanı sunuyor.

Barty, takas sistemiyle online alışveriş platformu
Editör: Mertcan BUDAK
01 Nisan 2021 - 01:13 - Güncelleme: 01 Nisan 2021 - 01:29
Semih Kılıçgedik adındaki yerli girişimcinin önderliğinde geliştirilen Barty adındaki uygulama, kullanıcılarına takas sistemiyle alışveriş imkanı sunuyor. Aslen şirketlerin yıllardır aralarında kullandıkları Barter sisteminden esinlenerek oluşturulmuş platformda kullanıcılar elektronikten, indirim kuponlarına her türden ikinci el veya sıfır ürünlerin takasını yapmalarına olanak sağlıyor.

Barter nedir?

Yazımıza konu olan Barty adındaki uygulamanın esin kaynağı olduğunu düşündüğümüz Barter sistemi uzun yıllardır firmaların kendi aralarında kullandığı bir nevi takas sistemi olarak biliniyor. Keza sisteme adını veren Barter kelimesi İngilizce dilinden Türkçeye çevrildiğinde "Takas" anlamına geliyor.

Barter; bir mal veya hizmetin baka mal veya hizmetlerle takas sistemine denir. Örneğin A firması bulunduğu koşullar altına ihtiyacı olmayan fazla mallarını bir havuzda toparlıyor. B firması ise bu sistemin içine dahil olarak yine takas sistemiyle kendi malları ile havuz içinden alış-veriş yapıyor. En basit haliyle Barter sistemi, farklı firmaların bir araya gelip sistemi toparlayıp yöneten bir yönetimin altında ürün takas etmesidir.

Yerli girişimciden mobil takas sistemi Barty

Barter sisteminden esinlenerek oluşturulan Barty isimli uygulama, mobil cihazlarınız üzerinden kolayca indirip üye olduktan sonra kullanabileceğiniz bir sistem. Uygulama içerisinde bulunan Barty Puan adındaki takas puanlarıyla yine uygulama içinde listelenmiş olan ürünleri alabilir veya kendi ürünlerinizi Barty Puan karşılığında belirlediğiniz tutara listeleyebilirsiniz.

Barty Puan nedir?

barty puan

Barty Puan uygulama içerisinde listelenen ürünlere sahip olmanızı sağlayan puan birimidir. Bu birimlerle uygulama içerisinde diğer kullanıcıların listelemiş olduğu tüm ürünleri satın alabilirsiniz. Ancak elinizde kalan fazla Barty Puanlarını herhangi bir gerçek paraya dönüştüremezsiniz. Sistem üzerinde kalan Barty Puanlarınızı dilerseniz uygulamanın size sunmuş olduğu bazı markaların kampanya kuponlarını satın alarakta değerlendirebilirsiniz.

Barty Puan nasıl elde edilir?

Kullanıcıların ilk etapta en çok kafasını karıştıran soru Barty Puanlarının nasıl elde edildiği oluyor. Keza hiçbir şekilde para ile alışveriş yapamadığımız uygulama içerisinde listelenmiş ürünleri almak için Barty Puanları nasıl elde edecekleri en çok sorulan sorular arasında.

Barty Puanları elde etmek için bir kaç yöntem mevcut.
  • Dilerseniz takas etmek istediğiniz herhangi bir ürününüzü oluşturduğunuz hesap üzerinden uygulamaya yükleyip bir Barty Puan fiyatı belirleyebilirsiniz. Başka bir kullanıcı kendi sahip olduğu Barty Puanlarla ürününüzü satın aldığında uygulama içerisinde kullanmanız üzere bu puanlar hesabınıza aktarılır.
  • Barty Puan elde etmek için bir diğer yöntem ise; uygulama içerisinden gerçek para ile Barty Puan satın almak oluyor. 1 Türk lirası 20 Barty Puan'a eşdeğer. Kredi kartı ile alımını yapabileceğiniz Barty Puanları için ödeyeceğiniz her 1 TL'de hesabınıza 20 Barty Puan eklenecektir.
  • Ayrıra uygulama üzerinde size özel atanan kodu arkadaşlarınıza göndermeniz ve onlarında uygulamaya üye olmaları durumunda kişi başına 120 Barty Puan hediye ediliyor. Ancak bu avantajdan hesap başına yalnızca 10 defa yararlanabilirsiniz.

Barty'de alışveriş nasıl yapılır?

barty nedir?


Barty uygulamasına üye olduktan sonra dilediğiniz ürününüzü ait olduğu kategoride listeleyerek belirlediğiniz tutarda Barty Puan karşılığında takas edebilirsiniz.

Barty uygulamasından alışveriş yapmak için ihtiyacınız olan ürünü arama sekesinden aratarak veya ait olduğu kategorilerden araştırarak ulaşabilir ve sahip olduğunuz Barty Puanlarla takas işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu sırada aklınızdaki sorularınızı veya takas tekliflerinizi uygulamadaki takas odalarında diğer kullanıcılara bildirebilirsiniz. Ayrıca uygulamada alışveriş işlemlerinizin kargolama işlemlerini sağlamak için firmanın anlaşmalı olduğu kargolar aracılığıyla uygun fiyatlara gönderim yapabilirsiniz.

İlk başlarda hayatına kitap takas uygulaması olarak başlayan ve günümüzde evrilerek Barty adını alan uygulama her ne kadar yeni bir sistem olsa da bazı durumlarda nakit ile alışveriş sisteminden daha faydalı olabilecek gibi görünüyor. Henüz uygulamada çok fazla çeşitli ürünler listelenmemiş olsa da ileriki dönemlerde kullanıcı sayısının artmasıyla uygulamanın daha çeşitli olabilmesi mümkün.

YORUMLAR

  • 0 Yorum