2026'da Mars'tan gelecek cisimler Dünya'nın sonunu getirebilir

Uzun süredir Mars gezegeninde araştırmalar yapan uzay araçları, orada bulduğu cisimleri Dünya'ya getirmeye hazırlanıyor. Bilim insanlarına göre bu bulgular insanlığın sonunu getirebilir.

2026'da Mars'tan gelecek cisimler Dünya'nın sonunu getirebilir
Editör: Mertcan BUDAK
01 Mayıs 2021 - 18:19
NASA uzun yıllardır Mars gezegenine araştırma amaçlı araçlar gönderiyor. Kimi araçlar uzun süre Mars üzerinde araştırmalar ve deneyler yaparken, kimi araçlar ise orada bulduğu cisimleri gezegenimize göndermeye hazırlanıyor.Bildiğiniz gibi, Perseverance uzay aracı kısa süre önce Mars gezegenine başarılı bir şekilde inişini gerçekleştirmiş ve hemen hemen tüm testlerini sorunsuz bir şekilde tamamlamış olarak bekliyor. Nasa, 2026 yılında Dünya'dan göndereceği bir diğer araç ile Perseverance aracının bulduğu bulguları gezegenimize getirmeye hazırlanıyor. Kimi bilim insanına göre Mars'ta bulunan cisimlerde yaşayan mikro organizmalar, insanoğlu bünyesinin alışkın olmadığı hastalıklar taşıyor olabilir. Böyle bir durumda Dünya'ya yayılacak olan zararlı organizmalar insanlığın sonunu getirebilir. NASA çalışanlarına göre, Mars'tan yola çıkacak olan bulgular Dünya üzerindeki tesislerde açıldığı taktirde dışarıya yayılabilir. Bu durumda insanoğlunu yeni bir pandemi riski bekliyor.
 Mars'tan gelen bulgular bir süre Ay'da bekletilebilirNASA ile birlikte ortak çalışmalar yürüten ICAMSR şirketinin yöneticisi Barry DiGregorio'ya göre Mars'ta toplanan öğeleri ilk etapta Dünya'ya getirmek yerine Ay üzerinde kurulan tesislerde bekletmek ve çalışmaları orada yürütmek, potansiyel tehtit için mantıklı bir çözüm olabilir. İki şirket, ortak çalışmalarında bir yol çizerken, bulguları hızlı bir şekilde Dünya'ya getirmek yerine ilk etapta uzayda ki farklı tesislerde bekletmenin ve incelemelerin oralarda insanlı bir şekilde yürütmenin daha güvenli olabileceğini savunuyor.