Xiaomi, otomobil üretimine resmen başlıyor

Çinli dev teknloloji firması Xiaomi, Elektirkli otomobil üretimine resmen başlayacağını duyurdu. Xiaomi elektirkli otomobil üretimi için önümüzdeki yıllarda 10 milyar dolarlık yatırım bütçesini gözden çıkarttı.

Xiaomi, otomobil üretimine resmen başlıyor
Editör: Mertcan BUDAK
31 Mart 2021 - 14:03
Xiaomi, geçtiğimiz günlerde düzenlemiş olduğu tanıtım etkinliğinde elektrikli otomobil sektörüne resmen gireceğini açıkladı.

Hali hazırda elektrikli scooter ve elektrikli bisiklet üretimi yapan Xiaomi, girecekleri bu yeni sektörde yatırım bütçelerine ve mühendisliklerine güveni tam olarak giriyor. Ancak en yakın ve en güçlü rakibi Tesla ve hali hazırda bu pazarda gücünü koruyan Volswagen gibi şirketleri bu yarışta ekarte etmek Xiaomi adına zor olacak gibi. Ayrıca Apple ve Google gibi şirketlerin uzun yıllardır temellerini attığı ve arzuladığı bir elektrikli otomobil projelerinin olduğunu biliyoruz.

Xiaomi, henüz yeni üretecekleri elektrikli otomobil için detay vermedi. İleriki günlerde araçla ilgili yeni gelişmeler için sayfamızı takip etmeyi unutmayın.

Xiaomi, elektrikli otomobil üretim biriminin başına hali hazırda şirketin CEO'su olan Lei Jun'u getirecek.

Lei Jun kimdir?16 Aralık 1969 (51 yaşında) tarihinde Çinde dünyaya gelen Lei Jun, doğduğu bölge nedeniyle küçük yaşlardan beri pek çok zorluklarla boğuştu. Gençlik yıllarının pek çoğu sanayi bölgesinde geçen Lei Jun, Wuhan Üniversitesinden mezun olduktan sonra kariyerinin ilk adımını Kingsoft'da mühendis olarak attı. Mühendis olarak girdiği şirketin 1998 yılında CEO'su olan Lei Jun, ayrıca şirketin halka arz edilmesinde çok büyük katkı sağladı. 20 Aralık 2007 tarihinde sağlık sorunları nedeniyle Kingsoft'daki görevinden ayrılan Lei Jun, Çin tarafında ün kazanarak melek yatırımcı ünvanına kavuştu.

Xiaomi ne zaman kuruldu?

Lei Jun, melek yatırımcı rolüyle bir çok başarılı yatırıma imza attıktan sonra 2010 yılında akıllı telefon ve tüketici elektroniği üretmeyi hedefleyen Xiaomi firmasını kurdu. Bu esnada diğer ortakları, Google Çin Mühendislik Enstitüsü başkan yardımcısı Lin Bin ve Motorola Pekin Ar-Ge merkezi kıdemli yöneticisi Zhou Guanping 'de firmaya katkılarını sağladı.

Lei Jun, ABD'li teknoloji devi Apple'ın kurucusu Steve Jobs'ı her zaman kendine idol olarak belirlediğini söyledi. Günümüzde Xiaomi'nin genel tarzına baktığımızda Apple şirketi ile olan benzerlikleri belkide bu nedendendir.

2010 yılında kurulduktan sonra Xiaomi, hız kesmeden ağrılıklı olarak mobil telefonlara daha sonrada ev elektroniğinden, tekstile bir çok farklı kategoride söz sahibi oldu. Bugün baktığımızda Xiaomi, dünya genelinde çok büyük bir pazara sahiplik ediyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum