Togg 227 Berlin'de görüntülendi

Togg Gemlik fabrikası gazeteciler için kapılarını aralarken, üretim bantlarından inen 227'inci elektrikli otomobil Almanya'da Berlin'de görüntülendi.

Togg 227 Berlin'de görüntülendi
Editör: Hakan AMAN
25 Kasım 2022 - 08:40
Milyonların beklediği yerli ve milli üretim ile Gebze otomobil fabrikasında üretime geçen Togg için vatandaş sabırsızlanıyor.. Ön sipariş süreci henüz başlamayan, sipariş edildiğinde ise vatandaşın evinde teslim edilecek Togg modelleri şimdiden merakla bekleniyor. Diğer taraftan üretim aşamasını tamamlayan Togg araçları Dünya'ya yayılıyor. 227'inci Togg otomobili banttan inerek Berlin'de görüntülendi.

Togg Gemli Yerli Otomobil Fabrikası'nda seri üretim süreci geliştirilerek devam ediyor. Her üç dakikada bir üretim bantlarından indirilen Togg şimdiden sertifikasyon süreçleri için hazır durumda. Son olarak Gemlik fabrikasından üretilen 227'inci Togg otomobili Almanya'da Berlin şehrinde görüntülendi.

GAZETECİLER TOGG FABRİKASINI GEZDİ

Gazetecilere kapılarını açan Togg Gemlik akıllı cihazların üretim üssü yerli gazeteciler için kapılarını açtı. Üretim bantlarından, boyama alanlarına kadar fabrika içerisinde tüm üretim hatlarında faaliyetler tek tek anlatıldı. Akıllı cihazın bataryası, camı, ekranı, koltukları vs. bu alanda takılıyor. Tesis tam kapasiteye ulaştığında, 3 dakikada 1 araç üretebilecek kabiliyete de sahip olacak. fabrika tam kapasite ile çalıştığında saatte 20 olan üretim adedini zamanla 25’e ve 30’a çıkartılabilecek. İlk etapta üretim yıllık 175 bin civarı Togg olacak.

BORSA AÇILIMI

Togg ilerleyen dönemlerde Borsa'ya girecek. Ancak yurt dışında. Borsa açılımı düşünüldüğü, gelecek zamanda yurt dışında borsalara girilebileceğinin ilk işaretleri verildi. Togg CEO'su Gürcan Karakaş, "şimdilik Borsa için bir tarih vermiyoruz" dedi.

Fabrikada ilk yıl 100 bin üretim kapasitesinin kurulu olacağını belirten Karakaş, siparişleri Şubat'tan itibaren alacaklarını ve 2023'te 20 bin adet araç üreteceklerini yineleyerek, ilk yıl üretim adedinin üzerinde talep beklediklerini ve bunun üzerinde çalıştıklarını da söyledi.

Togg’la 2030’a kadar 2 trilyon liralık ekonomik değer oluşturulacak. Togg, 20 milyar dolarlık cari açığa da ilaç olacak. Togg’un uluslararası teknik yeterlilik (homologasyon) testlerinin tamamlanmasının ardından Mart 2023’te trafiğe çıkması bekleniyor.

TOGG 227 BERLİN'DE

Türkiye’nin yerli ve milli otomobili Togg’un banttan indirilen 227’nci aracı, Almanya’nın başkenti Berlin’de görüntülendi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum