Tarihte ilk defa bir karadeliğin manyetik alanı gözlemlendi

2019 yılında ilk defa bir karadeliği gözlemleyen gökbilimciler, bugün bir ilke daha imza atarak karadelik etrafındaki manyetik alanı gözlemledi.

Tarihte ilk defa bir karadeliğin manyetik alanı gözlemlendi
Editör: Mertcan BUDAK
25 Mart 2021 - 11:32
İlk defa 2019 yılında bilim insanlarının uzun uğraşları sonucunda görüntülemeyi başardığı M87 adlı karadelik, bugün bir ilke daha imza attırdı. Bilim insanları M87 karadeliğinin etrafında oluşan manyetik alanın bir görüntüsünü ortaya çıkartmayı başardılar.

Bilim insanlarının Mantetik kaos olark adlandırdığı bu görüntü, karadeliğin etrafındaki ışığın bükülmesi sayesinde ortaya çıkartıldı. Ayrıca bilim insanlarının yaptığı açıklamaya göre karadeliğin etrafındaki manyetik alanın çok güçlü olduğu söylendi.

karadelik

Güçlü manyetik alan karadeliğin çekiminden kaçabiliyor

Bildiğiniz gibi bir yıldızın ölümünden sonra patlaması ve açığa çıkan bu inanılmaz enerji sonrası herşeyi içine çeken bir yapının oluşmasına kara delik adı veriliyor. Bu öyle büyük bir güçki ışık bile karadeliğin çekiminden kaçamıyor. Ancak bilim insanlarının yaptığı açıklamalara göre gözlemlenen bu manyetik alanın etrafındaki sıcak gazların kara deliğe düşmesini engelleyecek kadar güçlü olduğu yönünde.

Araştırmalara önderlik eden İspanya'daki Valencia Üniversitesi astronomu Ivan Marti - Vidal, bu başarının önemli bir kilometre talı olduğunu dile getirdi. Ayrıca ekibini bu başarısından dolayı kutlayan Vidal, bu son bulguların uzay bilimini daha iyi anlamamızda bize önderlik edeceğini dile getirdi.

Uzun yıllardan beri karadelikler insanlık için derin bir bilinmezlik olmuştu. Sahip oldukları çok kuvvetli çekim gücü nedeniyle ışığın bile kaçamadığı karadelikler, gökbilimciler için çoğu zaman teorilerden öteye geçememiş cisimler olmuşut. Bilim insanları ilk kez 2019 yılında bir karadeliğin görüntüsünde ulaştıklarını bildirmişlerdi.

Karadelikler geçmişimizi gösterebilir mi ?

Sahip oldukları olağanüstü çekim güçleri nedeniyle karadelikler etrafındaki yıldızlar gibi büyük kütleli cisimleri bile içerisine çekebilen oluşumlardır. Işığın bile kaçamadığı karadelikler bilim insanları tarafından adına sürekli teoriler üretilen maddeler olmuştu. Öyleki bu teorilerden biride karadeliklerin evrenin geçmişini gösterebileceği yönünde. Bilim insanlarına göre ışığın bile kaçamadığı karadelikler aynı zamanda sahip oldukları olağanüstü çekim gücü sebebiyle içerisinde zaman ve mekan kavrramlarının karışıklığına sebep olabilrlermiş. Bu açıklamalar teoride bize gösteriyorki eğer bir karadeliğe iletişim aracı gönderebilecek olsaydık oradan aldığımız veriler bize geçmişi gösterebilirdi.

Bilim insanlarının yaptığı bu son bulgular uzayın bilinmezi olan karadelikler için insanlığa daha fazla somut bulgu sağlıyor. Gün geçtikçe araştırma metodlarının gelişmesiyle bu bilinmezler bir nebze daha daralıyor.
-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Son Dakika gelişmeleri Twitter hesabımızdan anlık olarak takip edebilirsiniz.