Sony DSLR makinelerini kaldırıyor! DSLR devri kapanıyor

Sony, uzun süredir üretmeyi bıraktığı DSLR cihazlarını Web sitelerinden kaldırmaya başladı. Sony, DSLR makinelere göre daha ufaka body tasarımına sahip olan aynasız modeller üzerine yoğunlaşmaya devam ediyor.

Sony DSLR makinelerini kaldırıyor! DSLR devri kapanıyor
Editör: Mertcan BUDAK
06 Mayıs 2021 - 15:34
japon teknoloji devi Sony, bir süredir üretimini durdurduğu DSLR fotoğraf makinelerini internet satış sitelerinden kaldırmaya başladı. Aldığımız bilgilere göre Sony, A68, A99 II ve A77 II DSLR modellerini stok yetersizliği nedeniyel internet sitelerinden kaldırmaya başladı.

Aynasız ve DSLR farkı nedir?

Aynasız fotoğraf makinelerini tanımlamak için ilk etapta basitçe DSLR cihazlardan bahsetmemiz gerekiyor. DSLR cihazlarda önemli bir bileşen olarak yansıtma aynaları ön plana çıkıyor. Yansıtma aynaları, fotoğraf makinesindeki lensin aldığı ışığı karşılayan ve bu ışığı sensöre yönlendiren bir parça olarak görev görüyor.


 


Aynasız fotoğraf makinelerinde ise, lensten gelen ışığı arada başka bir eleman olmadan direkt olarak görüntü sensörüne iletebiliyoruz. Bu durumun birden fazla avantajı vardır. İlk olarak aynasız modellerde görüntü sensörü direkt olarak lensten gelen ışığı aldığı için sürekli olarak açık konumda kalır. Bu sayede, fotoğraf makinesinin LCD ön izleme ekranına veya optik vizöre baktığımızda çekeceğimiz fotoğrafın anlık ve güncel halini net bir şekilde önizleyebiliyoruz. DSLR cihazlarda fotoğrafı çekmemiz için denklanşör tuşuna bastığımızda ilk önce ayna ile görüntü sensörü arasındaki perdenin kalkmasını beklememiz gerektiği için anlık kamera ayaralrında çekeceğimiz görüntünün ne şekilde olduğunu önizleyemiyoruz. Aynasız cihazların ikinci avantaj farkı ise, DSLR cihazlardaki gibi bir ayna odası ve fazla parça olamdığı için daha hafif ve ufak body tasarımlarına sahip olabilmeleridir.
-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Son Dakika gelişmeleri Twitter hesabımızdan anlık olarak takip edebilirsiniz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum