Rus gazı sadece Ruble ile satılacak

Avrupa ülkeleri Rusya'dan doğalgaz satın alabilmek için sadece Ruble ödemesi yapabilecek.

Rus gazı sadece Ruble ile satılacak
Editör: Mertcan BUDAK
01 Nisan 2022 - 16:00 - Güncelleme: 07 Nisan 2022 - 23:36
Ruble ile gaz satışı konusunda resmi duyuru Gazprom tarafından duyuruldu. Avrupa ülkeleri kara kara düşünüyor. Ambargo ev yaptırımlara rağmen Avrupa ülkelerinin gazını kesmeyen Putin, Ruble kartı ile ekonomisini yeniden canlandırmayı başardı.

Rus lider Vladimir Putin, ülkesine uygulanan ambargo ve ekonomik yaptırımlar sonrasında önemli bir adım attı. Avrupa'nın doğalgaz tedarikçisi konumunda bulunan Rusya, doğalgaz satışalrında Dolar yerine Ruble ile yapılmasını istedi. Putin tarafından yasalaştırılan bu madde sayesinde Rus Rublesi ile gaz parasını ödemek istemeyen Avrupa ülkeleri için vanaların kapanacağı anlamına geliyor...

Rusya'nın gaz dağıtım şirketi Gazprom, Putin'in imzası sonrasında Ruble dönemine ilişkin resmi açıklamada bulundu. Dev doğalgaz dağıtım şirketi tarafından yapılan resmi açıklamasında, "Gazprom, bir Rus şirketi olarak koşulsuz Rus yasalarına uymaktadır. Rus rublesi cinsinden ödemelere yönelik yeni prosedüre ilişkin bildirimler, resmi olarak muhataplarımıza gönderilmiştir." ifadelerine yer verildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "dost olmayan ülkelere" doğal gaz satışı ödemelerinde Rus rublesine geçilmesine yönelik kararnameyi dün imzalamıştı.

1 Ruble Kaç TL, Ne Kadar Oldu?

Ruble fiyatını merak edenler için 1 Nasan itibariyle 1 Ruble 0,18 Türk Lirası olarak işlem görüyor.
Haberlerimizi FacebookTwitter hesaplarımızdan anlık olarak takip edebilirsiniz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum