NASA, Mars'taki buzlu kum tepelerinin görüntülerini paylaştı

NASA'nın Mars yüzeyinde yaptığı çalışmalardan her geçen gün yeni görüntüler gelmeye devam ediyor. NASA, bu kez Mars yüzeyindeki buzla kaplı tepelerin görüntülerini paylaştı.

NASA, Mars'taki buzlu kum tepelerinin görüntülerini paylaştı
Editör: Mertcan BUDAK
29 Mart 2021 - 17:08
NASA tarafından 2005 yılında uzaya fırlatılan Mars Reconnaissance Orbiter keşif aracı, kızıl gezegen yörüngesinde sürekli dönerek dünyamıza yeni görüntüler iletmeye devam ediyor.

Mars gezegenini daha iyi analiz etmemizi sağlayan araçların en önemlilerinden biri olan Mars Reconnaissance Orbiter Mars yüzeyinde bulduğu yeni bölgenin fotoğraflarını paylaştı.
 

NASA'nın resmi instagram sayfasından paylaştığı görüntüde, Mars'ın fırtınalı atmosferi nedeniyle oluşan kump tepelerinin yüksek kısımlarının buzlarla kaplı olduğunu görüyoruz. Yetkililerin yaptığı açıklamalara göre Mars yüzeyinde bulunan bu tepeler ortalama 5 kilometrelik bir alanı kaplıyor.

Mars Reconnaissance Orbiter keşif aracıNASA'nın Mars Reconnaissance Orbiter keşif aracı 12 Ağustos 2005 yılında dünya'dan fırlatılarak hedefi olan Mars gezegenine 498 milyon kilometrelik uzun bir yolculuğun ardından hedefine ulaşmıştı. Günümüzde hala Mars yörüngesi etrafında 10.440 km/sa hızla dönen keşif aracı durmadan yeni bulguların görüntülerini dünyamıza ulaştırmaya devam ediyor.
Haberlerimizi FacebookTwitter hesaplarımızdan anlık olarak takip edebilirsiniz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum