Kripto piyasalarda yeni iflas dalgası! Bu kez BlockFi iflas bayrağını çekmek üzere

Kripto para piyasalarını sarsan FTX borsasının iflasının üzerinden çok geçmeden yeni bir dalga yayılıyor. Bu kez BlockFi kripto para borsası iflas bayrağını açmaya hazırlanıyor.

Kripto piyasalarda yeni iflas dalgası! Bu kez BlockFi iflas bayrağını çekmek üzere
Editör: Hakan AMAN
29 Kasım 2022 - 06:57
Milyonların yatırımlarını buhar eden kripto para borsaları son dönemde güvenilirliği sorgulanır hale gelirken, art arda iflas dalgası gelmeye devam ediyor. Son olarak FTX borsasının iflas etmesi ve yatırımcısını mağdur etmesi ile birlikte kripto paralara olan güven sorgulanmaya başladı. Yatırımcı güvenli borsa arayışını sürdürürken yeni bir iflas haberi şu sıralar gündeme girdi. BlockFi kripto para borsasının iflas sürecine girdiği, başvuruda bulunduğu, iflas bayrağını çekmek üzere olduğu bildirildi.

Kripto para piyasalarını sarsacak, güveni zedeleyecek iflas dalgasına FTX sonrasında BlokFi borsası eklenmek üzere. Yatırımcıyı kara kara düşündüren iflasların süreceği ifade ediliyor. 

Dünyanın en büyük  kripto para borsalarından biri olan FTX’in iflası, tüm dünyada büyük etki yaratırken bir çöküş de 2017 yılında kurulan BlockFi'den geldi. Şirket, iflas başvurusunda bulunduğunu gelen son dakika haberleri arasında.

ŞİRKET AÇIKLAMADA BULUNDU

Yapılan açıklamada, şirketin elinde 256,9 milyon doların bulunduğu, bu miktarın yeniden yapılanma sürecindeki belli operasyonlar için için yeterli olacağı da eklendi. Çalışan maaşlarının ve onlara sağlanan faydaların kesintiye uğramadan devam etmesini sağlamak isteyen şirket, masrafları düşürmek için kendi içinde bir planı da uygulamaya başladığını söyledi. 

Şirkete danışmanlık yapan Berkeley Research Group’tan Mark Renzi de bir basın açıklamasında “BlockFi, tüm müşteriler ve paydaşlar için en iyi sonucu elde edecek şeffaf bir süreci sabırsızlıkla bekliyor” ifadelerini kullandı.

YATIRIMCI ŞOKTA

Global kripto para piyasalarında milyonlarca yatırımcı pek çok borsada kayıtlı ve hemen her gün işlemler açılıyor. FTX'in iflası ile başlayan bu dalga durulmayacak gibi. FTX ile birlikte yatırımcı kripto paralara ve borsalarına güveni zedelenmiş durumda. Alternatif borsa arayışında olan yatırımcılar, panik ve korku havası ile soğuk cüzdanlara çekilmeye başlamıştı. 

KRİPTO PARALAR ÇÖKÜŞÜN EŞİĞİNDE

Piyasalarda bir ikinci dalga ise Bitcoin ve Ethereum tarafında yaşanan geri çekilme oldu. FTX borsasının çöküşü sonrasında 16 bin dolar bandına geri çekilen Bitcoin ve 1100 dolar bandına geri çekilen Ethereum ile birlikte tüm altcoinlerde çakılmalar yaşandı. Hala toparlanamayan BTC ve ETH ile diğer tüm altcoinler adeta paraları buhar etti. 

Şimdi gözler FTX ve BlockFi iflas süreçlerinin daha ne kadar piyasaları aşağı çekeceğinde. Aynı şekilde domino misali farklı kripto para borsalarında yaşanacak gelişmelerde olacak.