Kripto paralarda kritik FED bekleyişi! Bitcoin fiyatı bu seviyelere gelebilir

Kripto para piyasalarında ABD'den gelmeye devam eden veriler ışığında hareketlilik bekleniyor. Bitcoin ve Ethereum fiyatı yakından takip edilirken, bu seviyeler konuşuluyor.

Kripto paralarda kritik FED bekleyişi! Bitcoin fiyatı bu seviyelere gelebilir
Editör: Burak TOKA
14 Haziran 2023 - 16:34
“Uzun süredir beklenen FED faiz kararı öncesi 26.400$ seviyelerini test eden Bitcoin, faiz kararı, TÜFE ve Çekirdek TÜFE verisinin dün açıklanmasından sonra hızlı kar satışlarıyla bu sabah saatlerinde 25.900$ seviyelerinde hareketlilik gösteriyor. Ethereum ise 1.740$ seviyelerinden alıcı buluyor.” Bitay Araştırma Departmanı Analisti Betül Yavuz, piyasada son 24 saatte gerçekleşen gelişmeleri değerlendirdi.

Dün ABD’den gelen TÜFE verisi baz etkisiyle birlikte %4 seviyelerine gerilerken, enflasyonun geçici etkilerinden arındırılmış Çekirdek TÜFE verisi, Nisan’da %5.6, Mayıs’ta %5.5 ve dün açıklanan veriyle birlikte %5.3 seviyesine geriledi. Veriler incelendiğinde Çekirdek TÜFE verisinin yönünü aşağı çevirmesi oldukça pozitif. Bu veriden sonra piyasalarda beklenti bugün FED’in faiz kararını %95 oranında sabit bırakması şeklinde.

FED’in faizi sabit bırakması halinde piyasaların kısa-orta vadede olumlu tepki vermesi beklenirken ilerleyen süreçte Temmuz FOMC toplantısı ve ikinci çeyrek karlılıkları piyasalardaki hareketlilik için kilit makro veriler olarak karşımıza çıkacaktır.

Makro verilerle birlikte kripto piyasasında SEC tarafından gelen haber akışları ise hala önemini korumaya devam ediyor. ABD’de net regülasyonların eksikliği nedeniyle cumhuriyetçi kesimden bir milletvekili önümüzdeki haftalarda kripto paralar için düzenleyici bir çerçeve oluşturmaya yönelik kapsamlı bir yasa tasarısı için komite oylaması yapmayı planladıklarını söyledi.

SEC ve Binance arasında ilerleyen süreçte SEC’in Binance.US ‘in varlıklarını dondurma talebine yargıçtan ret geldi ve Binance ve SEC’e ABD varlıklarını güvence altına almak için bir anlaşmaya varmalarını önerdi.

Yaşanan gelişmeler ve veriler ışığında kripto piyasası incelendiğinde son 24 saatte piyasanın toplam değeri yatay hareketlilikle 1,02 trilyon dolar üzerinde seyrederken, Bitcoin hakimiyeti en son Mayıs 2021 tarihinde görülen %49.1 seviyelerinde hareketlilik gösteriyor. Ethereum hakimiyeti ise %20.4 seviyelerinde. Altcoinlerde henüz toparlanmalar görülemezken, LAMB ve RARE diğer altcoinlerden ayrışarak çift haneli kazançlarla en çok yükselen coinler olarak karşımıza çıkıyor.

Bugün Türkiye saatiyle 21:00’da gelecek olan FED faiz kararı ve ardından Powell’ın konuşması oldukça kritik ve volatiliteyi arttıracak veriler olarak radarımızda olacak.

Bitcoin (BTC) fiyat, teknik analiz 14 Haziran 2023 güncel yorumları

Lambda (LAMB) fiyat, teknik analiz 14 Haziran 2023 yorumlar


 

-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Son Dakika gelişmeleri Twitter hesabımızdan anlık olarak takip edebilirsiniz.