Kripto paralarda geri çekilme sürüyor! BTC fiiyatı hangi seviyede?

Kripto para piyasalarında neler oluyor? Bitcoin son durum ve teknik analizi ne gösteriyor?

Kripto paralarda geri çekilme sürüyor! BTC fiiyatı hangi seviyede?
Editör: Burak TOKA
10 Mayıs 2023 - 12:52 - Güncelleme: 10 Mayıs 2023 - 12:56
“Kripto piyasasındaki geri çekilmeler beşinci gününde de devam ediyor. Bitcoin yeni günde 27.600$ seviyelerinde, Ethereum da kritik destek seviyesinin hemen üzerinde 1.840$ seviyelerinden alıcı buluyor. Piyasanın toplam değeri geri çekilmelerle birlikte 1,10 trilyon dolar seviyelerinde hareketlilik gösteriyor. Piyasa bugün açıklanacak ABD enflasyon rakamını bekliyor.” Bitay Araştırma Departmanı Analisti Betül Yavuz piyasa gelişmelerini değerlendirdi.

Kripto piyasasındaki geri çekilmeler beşinci gününde de devam ediyor. Global borsaların para çekme taleplerindeki sıkıntılarla başlayan süreç, iflas başvurularıyla devam etti. Yeni günde ABD’den gelen negatif haberler gelmeye devam etti. Dünyanın önde gelen piyasa yapıcı firmalarından ikisi olan Jane Street Group ve Jump Crypto, Amerika’daki kripto varlık alım satımındaki desteğini geri çektiğini açıkladı. Haberin ardından Glassnode verileri incelendiğinde ABD’de istikrarlı bir şekilde Bitcoin satışlarının devam ettiği gözlemleniyor. Asya’da ise durum tam tersi bir şekilde uzun süredir Bitcoin alımı gerçekleşiyor.

Kripto piyasası son günlerde makro gündemin etkilerinden sonra kendi iç dinamiklerinden aldığı haberlerden etkilenirken, bugün ABD’de açıklanacak Nisan ayı enflasyon rakamını bekliyor. Piyasalara bakıldığında oldukça temkinli hareketliliklerde gözlemleniyor. Dün New York Fed Başkanı John Williams, yaptığı konuşmada enflasyonu %2’lik hedeflerine dönmesinin zaman alacağını ve her şeyden önce faizleri artırmayı bitirdikleri söyleminde bulunmadıklarını, verilere bakarak karar vereceklerini belirtti. Piyasaların enflasyon beklentisi %5. TÜFE verisinden ziyade, enflasyonun geçici etkilerinden arındırılmış çekirdek TÜFE verisi piyasalar ve gidişat için daha belirleyici olacaktır. Çekirdek TÜFE verisinde ise beklenti %0.4.

Genel veriler ışığında kripto para piyasasının toplam değeri geri çekilmelerle birlikte 1,10 trilyon dolar seviyelerinde hareketlilik gösterirken Bitcoin 27.600$ seviyelerinde, Ethereum ise kritik destek seviyesinin hemen üzerinde 1.840$ seviyelerinden alıcı buluyor. Altcoinlerdeki baskı ise hem piyasadaki geri çekilmeler hem de meme coinlerdeki yüksek hacimli işlemler ile artmış durumda. Fakat son 24 saatte altcoinler arasında ayrışan KAVA ve RIF çift haneli kazançlarla günün en çok yükselen altcoinleri olarak öne çıkıyor.

Bitcoin teknik analizi ve yorumlar...

Litecoin teknik analizi.


-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Son Dakika gelişmeleri Twitter hesabımızdan anlık olarak takip edebilirsiniz.