Kripto para piyasasında gözler Hong Kong'da! Bitcoin fiyatı hangi seviyelerde?

Kripto paralar Bitcoin ile düşüş trendini sürdürürken, ABD verileri dışında gözler şimdi Hong Kong'da.

Kripto para piyasasında gözler Hong Kong'da! Bitcoin fiyatı hangi seviyelerde?
Editör: Burak TOKA
01 Haziran 2023 - 14:04 - Güncelleme: 01 Haziran 2023 - 14:05
“Yılın beş ayında yatırımcılarına %64,5’lik bir kazanç sağlayan Bitcoin, hafta başı yakaladığı çıkışın ardından düşerek yeni günde 26.800$ seviyesinde fiyatlanıyor. Ethereum da 1.850$ seviyesinden alıcı buluyor.” Bitay Araştırma Departmanı Analisti Betül Yavuz, kripto para piyasasını değerlendirdi.

Bir süredir piyasaların seyrini belirleyen ABD borç tavanı meselesinde ABD Temsilciler Meclisi’ndeki yoğun pazarlıkların ardından borç limitini yükseltme yasa tasarısı oylandı. Yasa tasarısı senatodan onay aldığı durumda Başkan Biden’ın imzasıyla tasarının kanun haline gelmesi bekleniyor. Kripto para piyasasında, yasa tasarısı ilk anda olumlu algılandı ve piyasa yükselişe geçti; ancak yasanın ardından gelebilecek faiz artışlarının devam etme olasılığı ile kar satışlarıyla birlikte düşüşler sürüyor.

Borç tavan tartışmalarıyla birlikte ABD’de 13-14 Haziran’da yapılacak FOMC toplantısından sonra faiz kararı beklentileri de kripto para piyasasının etkileyebilir. Çoğunluk faiz kararının sabit kalması beklese de 25 baz puanlık faiz artışı da hala %35 oranında yüksek bir beklentiyle devam ediyor.

Asya’da yaşanan gelişmeler de gündem olmaya devam ediyor. Bugün itibari ile Hong Kong’da yürürlüğe giren düzenlemeyle, bireysel tüketiciler resmi olarak kripto para alım-satım faaliyetlerine başlayabilecekler. Bununla birlikte Hong Kong merkezli yatırım şirketi First Digital, ABD dolarına sabitli First Digital USD (FDUSD) stablecoinini duyurdu. Stablecoin duyurusunda Binance CEO’su CZ’nin desteği dikkat çekiyor. Ayrıca Hong Kong ve Birleşik Arap Emirlikleri kripto para düzenlemeleriyle ilgili iş birliği yapmaya hazırlanıyor. Hong Kong’un attığı bu adımların pozitif etkilerini ilerleyen günlerde piyasada etkilerini göreceğiz.

Gün itibariyle kripto piyasasının güncel verileri incelendiğinde; toplam piyasa değeri 1,09 trilyon dolar seviyelerinde. Altcoinler üzerindeki baskı devam ederken son 24 saatte pozitif arasında ayrışan RAY, TRU ve KEY çift haneli kazançlarla günün en çok yükselen altcoinleri olarak öne çıkıyor.

Litecoin fiyatı, teknik analizi ve yorumlar

Bitcoin (BTC) fiyatı 1 Haziran 2023 teknik analiz ve son yorumlar


-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Son Dakika gelişmeleri Twitter hesabımızdan anlık olarak takip edebilirsiniz.