Kripto para piyasaları haftaya kırmızı girdi! BTC ve ETH son rakamlar...

Kripto para piyasaları Mayıs ayına güçlü girerken yeni haftada BTC ve ETH tarafında kayıplar sürüyor. Bitcoin ve Ethereum haftaya böyle başladı.

Kripto para piyasaları haftaya kırmızı girdi! BTC ve ETH son rakamlar...
08 Mayıs 2023 - 14:24
“ABD’den gelen veri akışı, küresel piyasalar ve kripto piyasaları için Cuma gününü karışık bir seyre sebep oldu. Kripto para piyasalarında daha çok sektörel gelişmelerin yarattığı dalgalanmalar hakim. Lider kripto para birimi Bitcoin, Cuma günü %2 artış kaydettikten sonra global bir borsanın çekim işlemlerini durdurmasının ardından haftaya 27.700$ seviyesinden başladı.” Bitay Araştırma Departmanı Analisti Betül Yavuz piyasa gelişmelerini değerlendirdi.

Cuma günü açıklanan Nisan ayı ABD tarım dışı istihdam verisi beklentilerin 185 bin kişi üzerinde gerçekleşti, işsizlik oranında ise beklenti yükselmesiyken %3,4 seviyesinde geriledi. Bu rakamla ABD’de işsizlik oranı son 54 yılın en düşük seviyesine indi. Son olarak enflasyonun seyri açısından önemli olan ortalama saatlik kazançlar Nisan’da %0.3’ten %0,5’e yükselerek son dokuz ayın en hızlı artışını gerçekleştirdi. Veriler incelendiğinde ücretlerden kaynaklanan enflasyonist baskının devam ettiğini ve işsizlik oranındaki geri çekilmelerin FED’in enflasyonla mücadelede elini güçlendiren veriler olarak karşımıza çıktı. Fakat bankacılık krizinin ekonomik hasara neden olabileceği beklentileriyle ve Çarşamba günü Powell’ın faiz artışının sonu olabileceğini ima etmesiyle ABD hisse senedi endeksleri haftanın son gününde pozitif kapanışlar yapsa da bu sabah saatlerinde vadeli endekslerde karışık bir seyir hakim oldu. Kripto piyasasında ise Cuma günü %2’lik yükselişlerin ardından haftanın ilk gününde %5 civarında geri çekilmeler görüldü. Lider kripto para birimi Bitcoin yeni güne 28.100$ seviyelerinde başlarken değerlendirme hazırlanırken 27.700$, Ethereum 1.850$ seviyelerinde hareketlilik gösteriyor. Kripto piyasasının toplam değeri bu geri çekilmelerle birlikte tekrar önemli bir eşiğin altında 1,13 trilyon dolar seviyesinde hareket ediyor. Altcoinler’de de %3-%5 civarında geri çekilmeler mevcut. 

Hafta sonu kripto piyasasındaki düşüşleri global bir borsada yaşanan çekim işlemlerinin durdurulması da etkiledi. Yoğun çekim talepleriyle kısa süre içinde iki kez çekim taleplerini durdurmasının ardından yatırımcılarda panik havası yaratan borsa, boğa piyasasının belirtileri olduğu söylemleriyle normal seyrine döndü. Fakat bu Bitcoin üzerindeki satış baskısına engel olamadı. Piyasa da yatırımcılar alım yönlü istekli olsa da FUD haberleri kriptolarda satış baskısına neden oldu.

Gözler 14 Haziran’daki Fed toplantısına çevrilmiş vaziyette. Bu süreçte ABD’den alacağımız makroekonomik veriler ise oldukça önemli olacak. Bu verilerden ilki; bu hafta Çarşamba günü gelecek olan TÜFE verisi ardından da Perşembe günü alacağımız ÜFE verisi olacak. TÜFE verisinde beklenti %5 iken ÜFE verisinin %2,5 seviyesine gerilemesi bekleniyor. Ayrıca kripto piyasasındaki haber akışları piyasa üzerindeki volatiliteyi artırmaya devam edebilir.

Bitcoin haftaya hangi rakamlarla başladı? BTC fiyat analizi için bakınız.
 


Ethereum haftaya hangi fiyatla başladı? ETH fiyat analizi için bakınız.