Kripto para borsaları tedirginlik içinde! Paribu, BtcTURK ve bitexen'den açıklamalar

Ülkemizde faaliyet gösteren kripto para borsalarının bir bir erişime kapanması, hali hazırda işlemlerini devam ettiren borsalarda baskılar oluşmasına neden oldu. Bu gergin ve endişeli ortamda çalışmalarını yürüten borsalar bir bir açıklamalarda bulundular.

Kripto para borsaları tedirginlik içinde! Paribu, BtcTURK ve bitexen'den açıklamalar
Editör: Mertcan BUDAK
24 Nisan 2021 - 20:17
Ülkemizde kolay yoldan ve hızlı bir şekilde para kazanma hırsı içinde olan milyonlarca insan son zamanlarda kripto para camiasına büyük yoğunluk göstermiş durumda. hal bölye olunca, sistemsel açıklar, büyük çaplı yığılmalar ve bu sistemden istifade etmek isteyen kötü niyetli kişiler sektördeki güvenin günden güne azalmasına neden olabiliyor.

Ülkemizde faaliyet gösteren kripto para borsalarından Thodex'in kurucusunun söylentilere göre 2 milyardolar gibi ciddi bir rakam ile kayıplara karışması ve olayın hemen ardından bir başka yerli borsa olan VeBitcoin'in web sayfasını erişime kapatması piyasada ciddi bir tedirginlik ve güvensizlik ortamı oluşmasına neden oldu.

Bu durumda hali hazırda ülkemizde faaliyet göstermeye devam eden popüler kripto para borsaları güven sağlamak amacı ile açıklamalar yapmak durumunda kaldılar. Ülkemizde neredeyse milyonları bulan yatırımcı sayısı ile ciddi rakamlarla boğuşmak zorunda kalan borsalar piyasada oluşan açık nedeni ile ciddi yığılmalara maruz kalıyorlar. Hali hazırda popüler sosyal medya platformu Twitter ve kripto para forumlarında neredeyse ayda 2-3 kere bu yerli borsaların kullanıcılarına erişim sıkıntıları çektirdikleri ve piyasanın ciddi dalgalanmaları sırasında bir şekilde erişimde sorunlar oluşması dilden dile dolaşıyor ve sürekli şikayetlere maruz kalıyordu. Bu sebeplerden dolayı kripto para dünyasında birazcık bile tecrübe edinmiş insanlar hızlı bir şekilde bu yerli borsaları terk etmeye başlıyorlar ancak popülerliği artan sektörde günden günde binlerce yeni kullanıcı yerli borsalara akın ediyor. Yerli borsalara oluşan bu haklı güvensizlik ortamından sonra yapılan açıklamalar ve bildiri yazıları sosyal medyada dolaşır oldu.
İşte, yerli borsaların yaptığı açıklamalar:

Bitexen sistesi bakım çalışmasına girecek

Bitexen sitesinde paylaşılan bildiri metnine göre, 25 Nisan pazar günü planlı bakım çalışmasına gidilecek. 25 Nisan pazar günü saat 07,00'da başlayacak bakım çalışması ortalama 4 saat sürecek. Ayrıca yapılan bakım çalışması süresince, hızlı al/sat yapılamayacak ve Pro özelliği bulunmayan varlıklarda yatırma ve çekme işlemleri yapılamayacaktır.

Paribu'da benzer bir açıklamada bulundu

Ülkemizde faaliyet gösteren en yüksek kullanıcı sayısına sahip olan borsalardan biri olan Paribu, Bİtexen'inkine benzer bir açıklamada bulunarak ortamda bulunan güvensizlik algısını kırmaya yönelik birtakım bilgiler paylaştı. Metnin örneğine ilgili siteden ulaşabilirsiniz.

BtcTürk'den açıklama gecikmedi

Tüm bu olumsuzluklara en ciddi şekilde yaklaşan btcturk platformu oldu. Erişim sıkıntıları ve tonla problemi kulak arkası eden firma büyük çaplı bu probleme karşı en ciddi yaklaşımı göstererek konvansiyonel medyada ve canlı yayınlarda firma yetkilileri ile katılım yaparak bilgilendirmelerde bulundu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum