Horizon Zero Dawn ve oyuna dair az bilinen detaylar

Makinelerin hakim olduğu dünyada Aloy adındaki genç avcı, kaderini keşfetmek için bir yolculuğa çıkar. İşte, oyunun tüm detayları.

Horizon Zero Dawn ve oyuna dair az bilinen detaylar
Editör: Mertcan BUDAK
08 Mart 2021 - 16:32 - Güncelleme: 08 Mart 2021 - 16:32
2017'nin Şubat ayında PlayStation 4'e özel olarak çıkmıştı Horizon Zero Dawn. Yılın devamında The Frozen Wilds genişleme paketi ile desteklenen oyun 7 Ağustos’ta PC için çıkış yaptı.

Horizon Zero Down evreni31. yüzyılda geçen oyunun hikayesi, Teknolojiden bir şekilde uzaklaşmış ve kabile hayatı yaşayan insanların bir zamanlar doğaya salınmış ve adeta tabiatın bir parçası haline gelmiş robotlar ile barışçıl ilişkisinin birden kötüye gitmesi sonucu hayatları altüst olur. Makinelerin topraklarda gezindiği ve insanoğlunun artık egemen ırk olmadığı bu dünyada Aloy adındaki genç bir avcı, kaderini keşfetmek için bir yolculuğa çıkar.

Aloy'ın hikayesiDoğumundan beri kabilesi tarafından dışlanan Aloy, onu evlat edinen Rost tarafından büyütlümüş. Aloy bu zorlu dünyada nasıl hayatta kalacağını ve tüm engelleri nasıl göğüsleyeceğini onu bir avcı gibi yetiştiren Rost tarafından aldığı eğitimler sonucu öğrenmiştir. Rost, Aloy’a tüm fiziksel zorluklar karşısında nasıl hayatta kalacağını ve hor görmenin zayıflık olduğunu öğretmiştir ama onun kafasını sürekli meşgul eden soruların cevabını veremez: Annesi babası kimdi ve neden dışlanmıştı?

Herşey Aloy'ın çocukken bir mağaranın içinde bulduğu Focus cihazını kullanmayı öğrenmesiyle başlar. Bu cihaz Aloy'e normal bir insanın yapamayacağı hisler ve robotlar arasında kuramayacağı bir bağ oluşturmasını sağlıyor.

Oynanış

Horizon Zero Dawn bir açık dünyada rol yapma oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Bir yandan ana görev düzeni ile ilerleyebileceğimiz oyunda diğer yandan yan görevleri yaparak fazladan yetenekler kazanabiliyoruz. Oyunda karşılaşılan tüccarlardan silah, kıyafet, materyal, tuzak, iksir, mühimmat ve hazine kutusu satın almak mümkün. Bu sayede oyunun ilerleyişine devam ederken karakterimizi görev sırasında ihtiyaç duyabileceği ekipmanlarla donatmış oluyoruz. Yolculuk sırasında karşılaştığımız kamp ateşleride çok önemli. Kamp ateşleri sayesinde haritada dilediğimiz gibi hızlı seyahat yapabiliyoruz. Aynı zamanda bu noktalarda oyunumuza hızlı kayıt yapmamızada olanak sağlanıyor.

Oyunun başlarında Aloy düşman robotları avlarken kısa mesafelerde bir mızrak ve uzun mesafelerde basit bir ok kullanıyor. Oyun ilerledikçe farklı oynanış stilleri ve farklı düşman yapıları için çeşitli silahlar edinebiliyoruz. Bu silahlar oynanışı Ranged (menzilli), Melee (yakın mesafeli) ve Stealth (gizli) olarak üç kategori altında toparlıyor. Öte yandan oyun sırasında tüccarlardan elde ettiğimiz tuzaklar sayesinde düşmanları sersemletmek veya onların dikkatlerini dağıtmak gibi seçenekler elde ediyoruz. Ayrıca oyunda düşmanlar üzerinden topladığımız parçalarla cephanemizi güçlendirebiliyoruz ve yeni oklar üretebiliyoruz.

Aloy’un hayatta kalma macerasında silahları kadar yetenekleri de büyük önem arz ediyor. Oyundaki yetenek ağacı ana oyun itibariyle Prowler, Brave ve Forager olmak üzere üç kategoriye ayrılıyordu. The Frozen Wilds paketiyle listeye Traveler da eklendi. Her kategori altında açılabilir birçok yetenek yer alıyor. Prowler yeteneklerinin büyük kısmı saldırı gücünü artıyor ve fark edilmeyi azaltıyor. Brave yetenekleri tutarlı, kritik ve düşmanı sersemletmeye yönelik saldırılar sağlıyor. Forager yetenekleri toplanan ve taşınan kaynak miktarını artırma, tuzakları geri alıp yeniden kullanma gibi seçenekler sunuyor. Traveler ise ele geçirilen ve binilen robotları tamir etme, kaynak envanteri kapasitesini artırma gibi yetenekler içeriyor. Tüm bu yetenekleri açabilmek için oyun boyunca yaptıklarımız sayesinde seviye atlayarak elde ettiğimiz yetenek puanlarını kullanıyoruz.

Horizon Zero Dawn hakkında az bilinen detaylar
  • Horizon Zero Dawn'ın asıl planlanan haritası, şu anki halinden 50 kat daha büyük olarak tasarlandı.
  • Oyunun ana karakteri Aloy Hollandalı bir aktristen esinlenerek yaratıldı.(Hannah Hoekstra)
  • Horizon Zero Dawn aslında bir Co-Op oyunu olacaktı. Sonrasında Guerilla Games bu karardan vazgeçti.
  • Bildiğiniz gibi; Aloy oyunda farklı robot-hayvanlara binebiliyor. Aslında robotların yerini kanlı canlı bir hayvan alacakmış, ancak atmosferi güçlendirmek için robot kararı alınmış.

Horizon Zero Dawn sistem gereksinimleri ve fiyatları

PlayStation Store Horizon Zero Dawn Complete Edition Paketi: 84,00 TL

Steam ve EpicGames:Horizon Zero Dawn Complate Edition: 275,0 TL

PC için sistem gereksinimleri:

-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Son Dakika gelişmeleri Twitter hesabımızdan anlık olarak takip edebilirsiniz.