Güneş fırtınası nedir? 1582 yılındaki güneş fırtınası tekrar yaşanacak

Tarihi kayıtlarda, en son 439 yıl önce yaşandığı belirtilen güneş fırtınası nedir? Neden günümüzde tekrar yaşanabileceği savunuluyor?

Güneş fırtınası nedir? 1582 yılındaki güneş fırtınası tekrar yaşanacak
Editör: Mertcan BUDAK
03 Nisan 2021 - 13:07 - Güncelleme: 11 Nisan 2021 - 13:23
Yuvamız olan dünyaya yaydığı ısı ve ışık kaynağıyla hayat veren görkemli yıldızımız Güneş, eski tarihlerden beri yapısındaki gizemleri korumaya devam ediyor. Güneş hakkında incelemeler yapan bilim insanları, gözlemleri sonucunda yıldızın sürekli olarak patlamalar yaptığını saptadılar.Güneş patlamaları adı verilen bu olay, yıldızımızın içerisinde gerçekleşen gücü genel olarak milyarlarca megaton'u bulan ve ortalama 1 milyon km hızlara ulaşabilen devasa patlamalardır. Bu patlamalar sonucunda güneşten kopan radyasyon parçacıkları uzayda ilerlemeye başlar. Bazen dünyamıza kadar ulaşan bu parçacıklar gezegenimizi çevreleyen manyetik alan ve ozon tabakasını geçebilecek güçte olabiliyor. Bu durumda gün içinde uzun süre doğrudan güneşin zararlı ışınlarına maruz kalan insanlar cilt kanseri yaşama riskine yakalanabiliyorlar.

Dünyamızda bu örneğe en yakın yer Avusturalya. Bu ülkede araştırma yapan bilim insanlarının verdiği bilgilere göre dünyayı güneşin zararlı ışınlarından koruyan ozon tabakası neredeyse yok denecek kadar seyrek bir halde. Bu sebepten dolayı bu ülkede yaşayan insanların cilt kanserine yakalanma oranı çok yüksek. Hal böyleyken insanlar günlük hayatlarında işe giderken bile çok yüksek koruyucu özelliklere sahip güneş kremleri sürmek durumunda kalıyorlar.

Güneşin patlamaları elektronik aletlere de zarar veriyor

Güneş üzerinde oluşan patlamalar sonucu ortaya çıkan radyasyon yalnızca insanlar için bir tehdit oluşturmuyor. Güneş patlamaları sonucu ortaya çıkan ışınlar aynı zamanda elektronik aletlerimiz içinde çok büyük tehlike arz ediyor. Öyle ki bazen gücü devasa boyutlara ulaşan patlamalar sonucu GPS sistemleri, cep telefonları, bilgisayarlar ve hatta evde kullandığımız elektronik aletler bile bozulabiliyor.

1582 yılında gökyüzünü yakan patlama

Tarihler 1582 yılını gösterdiğine kayıtlara 3 gün süren bir olay geçti. O zamanları yaşayan insanlar tarafından yazılı olarak günümüze ulaşan bilgilere göre yaklaşık 3 gün boyunca gökyüzünün adeta alevler içinde kaldığı söyleniyordu. Güneşte meydana gelen patlama okadar şiddetliydi ki Asya kıtasından Avrupa ya kadar büyük bir çapta herkes net bir şekilde gözlemleyebilmişti olayı.

1582 yılındaki patlama günümüzde de gerçekleşebiliryaklaşık 400 yıl önce meydana gelen güneş fırtınası olayı bilim insanlarının günümüzde yaptığı araştırmalar sonucunda tekrar ortaya çıkabilir. Cornell Üniversitesinde Güneş ile ilgili çalışmalar yürüten bilim insanları, bu tarz bir olayın yeniden yaşanabileceği ihtimalini savundu.

Ayrıca bu çaplı büyük bir Güneş fırtınası günümüzde tekrar yaşanacak olursa zararları 400 yıl öncesine göre çok daha büyük olacaktır. Öyle ki günümüzde tüm dünyada aktif olarak kullanılan teknolojik cihazlar birden bire onarılamaz şekilde bozulabilir. Ayrıca böyle bir patlama sonucunda büyük şehirlerde bile uzun süreli elektrik kesintileri meydana gelebilir. Hal böyle olunca bu tarz bir olayın faturası gün içinde dünyaya milyarlarca dolar zarar verebilir ve belki de üretim hatlarının bile uzun süreli durgunluğuna neden olabilir.