Google Bard kullanıma açılıyor! ChatGPT mi Bard mı?

Google Bard isimli yeni yapay zekasını kullanıma açtığını duyurdu. Peki google Bard nedir, nasıl kullanılır? Bard.google.com üzerinden erişilebilen Bard, ChatGPT'den daha mı iyi?

Google Bard kullanıma açılıyor! ChatGPT mi Bard mı?
Editör: Hakan AMAN
21 Mart 2023 - 21:06 - Güncelleme: 21 Mart 2023 - 21:17
Dünya'nın teknoloji devler yapay zeka ürünlerini bir bir devreye almaya başladı. ChatGPT ile başlayan yapay zeka dönemi, Microdoft Bing tarafından kullanılmaya başlaması ve hemen sonrasında Google Bard ürününü tanıtmasıyla farklı bir boyut kazanmış durumda. Dünya genelinde milyarlarca insan google arama motorunu kullanmak yerine ChatGPT ile sorularına cevap bulmaya başlamış durumda. Durumdan müzdarip olan Google ise Bard isimli yapay zekasını devreye aldığını duyurdu. Şimdilik sadece Amerika'da kullanıma sunulan bard.google.com üzerinden görüntülenebiliyor.

Google resmi twitter hesabından bugün Bard'ı resmen duyurdu. Kullanıcıların Bard'a gmail hesabı ile bağlanarak kullanmasını istedi. Şirket tarafından yapılan açıklamada, "Bugün , üretken yapay zeka ile işbirliği yapmanızı sağlayan erken bir deney olan Bard'a erişimi açmaya başlıyoruz . İnsanlara, işletmelere ve topluluklara faydalı yapay zeka deneyimleri sunmaya devam ederken geçen haftaki duyurularımızı takip ediyoruz .

Verimliliğinizi artırmak, fikirlerinizi hızlandırmak ve merakınızı körüklemek için Bard'ı kullanabilirsiniz. Bard'dan bu yıl daha fazla kitap okuma hedefinize ulaşmanız için size ipuçları vermesini, kuantum fiziğini basit terimlerle açıklamasını veya bir blog gönderisinin ana hatlarını çizerek yaratıcılığınızı ateşlemesini isteyebilirsiniz. Şimdiye kadar Bard'ı test ederek çok şey öğrendik ve onu geliştirmenin bir sonraki kritik adımı daha fazla insandan geri bildirim almak."
ifadelerine yer verildi.

Google Bard, Google'ın yeni bir dil modelidir ve doğal dil işleme alanındaki son teknolojileri kullanarak insanların doğal dilde sorgularını yanıtlayabilir. Bard, bir şarkı ya da şiir yazabilen bir dil modelidir ve insanlar tarafından oluşturulan sorgulara cevap vermek için tasarlanmıştır.

Google Bard, bir metin girdisi alır ve bunu bir şiir veya şarkı olarak dönüştürür. Kullanıcılar, özellikle yaratıcı yazarlık ve şiir yazımı gibi alanlarda, bu aracı kullanarak ilham almaları ve eserlerini oluşturmaları için kullanabilirler.

Google Bard ChatGPT'den iyi midir?

Doğal dil işleme alanındaki son teknolojileri kullanan ve GPT-3'ten daha yeni bir dil modeli olan GPT-3.5'e dayanır. Bu nedenle, ChatGPT'den daha yeni bir modeldir. Ancak, Bard ve ChatGPT, farklı amaçlar için tasarlanmıştır ve karşılaştırmak pek doğru olmayabilir. ChatGPT, bir sohbet botu olarak tasarlanmıştır ve insanlarla sohbet edebilir, cevaplar verebilir ve belirli görevleri yerine getirebilir. Bard ise, şiir ve şarkı yazımına odaklanır.

Google Bard nasıl kullanılır? 

Bard'ı kullanmak için, bir internet tarayıcısında "Google Bard" araması yapmanız yeterlidir. Ardından, sadece bir metin girdisi yazarak şiir veya şarkı oluşturmak için "Create a Poem" veya "Create a Song" düğmesine tıklayabilirsiniz.

Google tarafından Bard hakkında şu bilgiler paylaşıldı;

Bard, özellikle LaMDA'nın hafif ve optimize edilmiş bir sürümü olan bir araştırma büyük dil modeli (LLM) tarafından desteklenmektedir ve zaman içinde daha yeni, daha yetenekli modellerle güncellenecektir. Google'ın kaliteli bilgi anlayışına dayanmaktadır. Bir LLM'yi bir tahmin motoru olarak düşünebilirsiniz. Bir istem verildiğinde, bir sonraki gelmesi muhtemel kelimelerden her seferinde bir kelime seçerek bir yanıt üretir. Her seferinde en olası seçeneği seçmek, çok yaratıcı yanıtlara yol açmaz, bu nedenle, hesaba katılan bir miktar esneklik vardır. Daha fazla insan bunları ne kadar çok kullanırsa, LLM'lerin hangi yanıtların yardımcı olabileceğini tahmin etmede o kadar iyi olduğunu görmeye devam ediyoruz.

LLM'ler heyecan verici bir teknoloji olsa da, hatasız değiller. Örneğin, gerçek dünyadaki önyargıları ve klişeleri yansıtan çok çeşitli bilgilerden öğrendikleri için, bunlar bazen çıktılarında ortaya çıkıyor. Ve kendinden emin bir şekilde sunarken yanlış, yanıltıcı veya yanlış bilgi verebilirler. Örneğin, kolay iç mekan bitkileri için birkaç öneri paylaşması istendiğinde, Bard ikna edici bir şekilde fikirler sundu... ancak ZZ bitkisinin bilimsel adı gibi bazı şeyleri yanlış anladı.