Game Boy ile Bitcoin madenciliği yapıldı

Stacksmashing adlı bir YouTuber çılgın bir karar alarak Nintendo Game Boy ile Bitcoin madenciliği denemesi yaptı. Tüm ayrıntıları videosunda anlatan YouTuber 1 Bitcoin elde etmek için katrilyonlarca yıl beklemek gerekiyor.

Game Boy ile Bitcoin madenciliği yapıldı
Editör: Mertcan BUDAK
30 Mart 2021 - 14:06
Stacksmashing adlı hayalperest bir YouTuber, bir zamanların çocuklarını oyun dünyasıyla tanıştıran 1989 yapımı Nintendo Game Boy'u hackleyip cihazı bir Bitcoin madenciliği aletine dönüştürdü. Stacksmashing'in geliştirdiği bu alet tüm çabalara ramen maalesef günümüz teknolojisi ile üretilmiş Bitcoin madenlerinin yanına bile yaklaşamıyor.
 Gün geçtikçe Bitcoin madencilerinin piyasada donanım bırakmaması nedeniyle bu işle uğraşmak isteyen diğer insanlar yeni arayışlara yelken açıyorlar. Geçtiğimiz haftalarda haberini yaptığımız Sony'den PS5 için endişelendiren itiraf konusunda belirttiğimiz gibi Sony'nin geliştirmiş olduğu PlayStation 5 cihazı bile yeni arayışlar içinde olan Bitcoin madencilerinden nasibini almıştı.


Nintendo Game Boy ile nasıl Bitcoin madenciliği yapıldı?YouTuber Stacksmashing Game Boy'u hackediği son videosunda, bu işlem için gereken tüm adımları izleyicileriyle adım adım paylaştı. Stacksmashing, Game Boy'una bir adet Raspberry Pi bağlayarak cihaz üzerinde gerekli modifikasyonları gerçekleştirdi.
Bitcoin ağına bağlanmak için mini bilgisayar, Raspberry Pi'nin giriş portundan yararlanan Stacksmashing C program diliyle yazılmış olan açık kaynak kodlu bir Game Boy geliştirme kiti olan GBDK' ya başvurdu. Çabaları sonunda 30 yıllık cihaz olan Nintendo Game Boy'u Bİtcoin ağına bağlamayı başaran YouTuber, okadar heyecanlanmış olacak ki yaşlı makinenin hızla çalıştığını duyduğunu bile iddia etti.

Game Boy ile 1 Bitcoin ne kadarda kazanılır?


Günümüz teknolojiyle üretilmiş donanımlar Bitcoin madenciliği yaparken saniyede ortalama 100 terahash(TH/s) performans alabiliyor. Stacksmashing'in geliştirdiği Game Boy minning aracı ile saniyede ortalama 0,8 kilohash(kH/s) veri işlenebiliyor. Bu veriler doğrultusunda kabaca bir hesap yapacak olursak, Stacksmashing'in hacklediği Nintendo Game Boy ile 1 adet Bitcoin üretmek için beklmememiz gereken zaman birkaç katrilyon yıl kadar sürecektir.

Bir kağıt ve bir kalemle bile Bitcoin madenciliği yapılabilirÜnlü YouTuber Stacksmashing'e göre bu icadı Bitcoin madenciliği yaparak yüksek gelirler elde etme çabası değil. Ona göre yaptığı bu çalışmalar, insanlara Bitcoin madenciliğinin temelini öğretmek. Öyle ki Ken Shirriff'e göre bir kalem ve kağıtla bile Bitcoin madenciliği yapılması mümkün.
-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Son Dakika gelişmeleri Twitter hesabımızdan anlık olarak takip edebilirsiniz.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Sezer Koç
    2 yıl önce
    En sonunda piyasada teknolojik cihaz bırakmayacak bu madenciler :D