Ekran kartlarının başı Bitcoin madencileriyle dertte

Son yıllarda popülerlik kazanan Bitcoin madenciliği ile birlikte bilgisayar piyasasında büyük bir donanım kıtlığı yaşanıyor.

Ekran kartlarının başı Bitcoin madencileriyle dertte
Editör: Mertcan BUDAK
06 Mart 2021 - 18:13 - Güncelleme: 06 Mart 2021 - 21:21
Özellikle son yıllarda büyük ilgi duyulan Bitcoin madencili işleminden dolayı ülkemizde ekran kartı stokları ve fiyatları kullanıcıları tedirgin ediyor.
Son dönemde pandemiyle birlikte tüm dünyada üretim ve tedarik konusunda ciddi azalma oluğunu hissediyoruz. Bu durumun ekran kartlarınada yansıması bilgisayar piyasasını olumsuz etkiledi.

Pandemi dolayısıyla stoksuz kalan ekran kartı piyasası, popülerliği artan Bitcoin madenciliği yüzünden büyük ölçüde olumsuz etkilendi. Bildiğiniz gibi Bitcoin mining oluştrumak için ihtiyaç duyulan donanımların en önemli parçası ekran kartları. Hal böyle olunca zaten stok durumu az olan ekran kartlarına talep büyük ölçüde arttı. Bu durum ülkemizdeki vergiler ve döviz kurları ile birleşince pazarda var olan ekran kartlarının faiş fiyatlara listelenmesine neden oldu.
Ekran kartı fiyatlarında büyük artış

Bugün baktığımızda kendisine kişisel amaçla bilgisayar toplamak isteyen tüketicinin ekran kartı sekmesinde geçen yıla göre ödemesi gereken rakam ortalama %300 gibi büyük bir artışla karşı karşıya.


Bitcoin madenciliği nedir?Bitcoin madenciliği, en basit tabiriyle Bitcoin üretme, finansal alışverişi sağlama ve bu alışverişi onaylama sistemidir.


Bitcoin madenciliği nasıl yapılır?

Bitcoin üretimi için birden fazla teknik kullanılıyor, bunlardan en yaygını ise ekran kartları (GPU) ile Bitcoin madenciliği.

İşlemci gücünün (CPU) zaman içerisinde Bitcoin madenciliği için yetersiz kalmasıyla GPU olarak da bilinen grafik kartlarına rağbet bir hayli arttı. GPU madenciliği şu anda en çok kullanılan ve en çok tercih edilen kripto para madencilik yöntemlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Haberimize konu olan bilgisayar pazarındaki ekran kartı yetersizliğinin temel kaynağı yukarıda belirttiğimiz mining tekniğidir.

Bitcoin madenciliği bilgisayar tamircilerinide vurduÜlkemizde bulunan bilgisayar tamircileri piyasadaki ekran kartı stoksuzluğundan en çok etkilenen kişilerden oldu. Ekran kartı rafları boş kalan esnaf yeni gelen müşteriye donanım tedariği yapamayıyor.
Bilgisayar esnafının tek derdi stoksuzluk da değil. Bitcoin madencilerinden gelen yorulmuş ve bozulmuş durumda ekran kartları yoğun bir şekilde esnafın tamir atölyelerini meşgul ediyor.

Nvidia'dan miningiclere kötü haberEn popüler ekran kartı üreticilerinden biri olan nvida bildiğiniz gibi uzun süredir *mining işlemi için kullanılan ekran kartları garanti dışı kalabilir* uyarısını yapıyordu. Çok geçmeden firma Bitcoin madencilerini üzecek bir haber daha paylaştı. Böylelikle Nvidia piyasada bulunan oyun için üretimiş ekran kartları ile mining yapılmasına sınırlama getirecek. Nvidia'nın verdiği bilgiye göre mining işlemi yalnızca yeni üretilen ileri seviye Nvidia ekran kartları ile yapılacak.

Bu durum Bitcoin madencileri tarafından üzüntüyle karşılansada genel kullanıcılar açısından sevindirici bir haber. Önümüzdeki süreçte üretimin artması ve Nvidia'nın mining için getirdiği sınırlama ile beraber piyasadaki ekran kartı sorununun bir nebze hafiflemesi bekleniyor.
 
Haberlerimizi FacebookTwitter hesaplarımızdan anlık olarak takip edebilirsiniz.

YORUMLAR

  • 1 Yorum