Evlere yüzde 35 zam daha! BOTAŞ 1 Nisan doğalgaz zammı resmen başladı...

BOTAŞ 1 Nisan sabahından geçerli olmak üzere iş yerleri ile evlerde kullanılan doğalgaz satış fiyatlarına en düşük yüzde 35 oranında zam yansıtıldığını açıkladı. Doğalgaz zammı hangi oranlarda evlere yansıyacak?

Evlere yüzde 35 zam daha! BOTAŞ 1 Nisan doğalgaz zammı resmen başladı...
Editör: Mertcan BUDAK
01 Nisan 2022 - 07:26 - Güncelleme: 07 Nisan 2022 - 23:37
1 Nisan sabahına doğalgaz zammı ile uyanan vatandaş kombileri kapattı! Doğalgaz zammı rekor kırdı! Devlet tarafından bu kış önemli ölçekte sübvanse edilen doğalgaz fiyatlarına 1 Nisan tarihinden geçerli olacak rekor zam eklendi. Milyonlarca haneye yüzde 35 zamlı olarak doğalgaz girecek. İş yerlerinde ise bu oran daha fazla olacak. BOTAŞ zam açıklamasında mesken ve konut doğalgaz satış rakamları belirtildi.

Havaların ısınmaya başlaması ile birlikte, Rusya Ukrayna savaşının yol açtığı enerji fiyatlarında yaşanan büyük artışlara doğalgaz fiyatları da eklendi. Avrupada el yakan doğalgaz fiyatları nihayet Türkiye'de zamlandı. BOTAŞ daha fazla dayanamadı ve zammı vatandaşın faturasına yapıştırdı. Peki hangi oranlarda doğalgaz zammı yapıldı.

BOTAŞ, 1 Nisan doğal zammı hakkında yaptığı açıklamada, Doğalgaz fiyatlarına 1 Nisan 20221 itibarıyla fiyat artışı gerçekleştirdiğini resmen duyurdu. Yapılan zam sonrası, Konutlarda kullanılan doğalgazın birim fiyatında yüzde 35, elektrik üretimi için kullanılan doğalgazın birim fiyatında yüzde 44.30, elektrik üretimi dışında kullanılan doğalgazın birim fiyatında ise yüzde 50 artış oldu.

Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. Genel Müdürlüğü (BOTAŞ),  “2021 yılı başından itibaren Dünya ve Avrupa enerji piyasalarındaki tüketicilerin piyasalarda yaşanmakta olan olağandışı ve olağanüstü dalgalanmalara bağlı olarak fahiş enerji fiyatlarının maruz kaldıkları kamuoyu tarafından daha yakından bilinmekte olup, bütün dünyada yaşanan yüksek enerji fiyatları bugüne kadar tüketicilerimize aynı oranda yansıtılmamıştır. Bununla birlikte artan maliyetlere rağmen bu dönemde tüketicilerimize devletimiz tarafından yüzde 76 oranında destek sağlanmıştır. Diğer taraftan evsel enerji fiyat endeksine göre konutlarda Avrupa ülkeleri arasındaki en düşük fiyatlı doğal gaz ülkemizde kullanılmaktadır. Konutlarda kullanılan doğalgazın birim fiyatında yüzde 35, elektrik üretimi için kullanılan doğalgazın birim fiyatında yüzde 44.30, elektrik üretimi dışında kullanılan doğalgazın birim fiyatında ise yüzde 50 artış gerçekleştirilmiştir.” ifadeleriyle zamlı yeni satış tarifesini duyurdu.