Dijital Türk Lirası pilot uygulaması ne zaman başlıyor? Dijital TL kritik gelişmesi resmen duyuruldu

Türkiye geçen yıl imzalanan anlaşma ile Dijital Lira uygulaması kapsamında düğmeye bastı. Dijital Türk Lirası pilot uygulaması için geri sayım başlarken, dijital cüzdanlar ne zaman devreye girecek merak ediliyor.

Dijital Türk Lirası pilot uygulaması ne zaman başlıyor? Dijital TL kritik gelişmesi resmen duyuruldu
Editör: Hakan AMAN
03 Mayıs 2022 - 20:06
2021 yılında ilk olarak duyurulan ve çalışmalarına başlanılan Dijital TL için kritik duyuru resmen yapıldı. Dünya genelinde kullanılmak üzere Türk Lirası ile alakalı Dijital Lira için düğmeye geçtiğimiz yıl basılmıştı. Global piyasalarda işlem yapılacağı belirtilen Dijital Türk Lirası için geri sayım resmen başladı. Peki Dijital Lira pilot uygulaması ne zaman başlayacak? 

Dijital Türk Lirası ne zaman çıkıyor sorusu google üzerinde aranmaya başlandı. Türk Lirsını dijital olarak kullanıma ne zaman gireceği merak ediliyor. İşte Dijital Türk Lirası'nda gelinen son durum...

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) kripto varlıklara geçiş kapsamında Türk Lirası'nın blockchain teknolojisi kullanılarak Dijitalleşmesi adına attığı adımlar hızlandı. Dijital Lira uygulaması kapsamında pilot çalışmaların başlayacağı ifade ediliyor. Milyonlarca Türk insanı ise Dijital Lira (Djital Para) uygulamasına tam olarak ne zaman geçileceğini, pilot uygulamanın ne zaman başlayacağını merakla takip ediyor.

Dijital Lira'da hazırlıklar tam gaz ilerlerken, Dijital Cüzdanlar üzerinden para transferleri test edilmeye başlanıyor. 2021'de Merkez Bankası tarafından başlatılan Türk lİrası'nın Dijitalleştirilmesi kapsamında çalışmalarda büyük yol kat edildi. Gelinen aşamada blockchain kullanılarak Türk Lirası dijital olarak dolaşıma girmek için gün sayıyor. Test çalışmaları süren Dijital Lira için cüzdanlarda test çalışmaları başlatıldığı gelen son dakika haberleri arasında. 

Merkez Bankası tarafından oluşturulacak olan prototip “Dijital Türk Lirası Ağı” tesis edilerek teknoloji paydaşlarıyla dar kapsamlı ve kapalı devre pilot uygulama testleri gerçekleştirilmesi için hızlı bir ilerleme kaydedildiği gelen bilgiler arasında. Bu aşamada “Dijital Türk Lirası”, projede iş birliği yapan kurumlar arasında yer alan HAVELSAN, ASELSAN ve TÜBİTAK gibi teknolojide en üst seviyede yer alan dev kurumların çalışanları tarafından ilk olarak kullanılacak ve çalışanlar dijital cüzdan aracılığıyla alışveriş yaparak tüm test işlemlerini, hataları görebilmek adına gerçekleştirecekleri bildirildi.
-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Son Dakika gelişmeleri Twitter hesabımızdan anlık olarak takip edebilirsiniz.