Caizcoin nedir? Caizcoin kaç dolar? Caizcoin yorum

Almanya merkezli bir firmanın piyasaya sunduğu İslami kurallara uygun olduğu iddia edilen Caizcoin nedir? Büyük şehirlerde hemen hemen her yerde reklamlarını gördüğümüz Caizcoin prjojeleri neler? İşte, Caizcoin ile ilgili merak edilen tüm detaylar.

Caizcoin nedir? Caizcoin kaç dolar? Caizcoin yorum
Editör: Mertcan BUDAK
14 Haziran 2021 - 15:15
Özellikle son zamanlarda Türkiye'nin dört bir yanında reklam afişlerini gördüğümüz Caizcoin, vatandaşlar tarafından sıkça merak edilen bir proje haline geldi. Peki, nedir bu Cazicoin? Caizcoin'i İslami kurallara göre uygun yapan sistem nedir? İşte, detaylar.

Caizcoin nedir?Caizcoin, Almanya'nın Heidelberg şehrinde kurulmuş bir firma tarafından piyasaya sunulmaya hazırlanan bir kripto para birimdir. Firmanın kurucularından olan ve Halka İlişkiler ayağından sorumlu yöneticisi, Cumhur Nadir, "İslami Finans kurallarına uygun olarak dünyanın her yerinden insanlar arasında para transferi yapın." politikası ile insanları Caizcoin yatırımına teşvik ediyor. Caizcoin satışı resmi olarak, 15 Ocak tarihinde özel olarak satışa açıldı. Daha sonra 16 Mart tarihinde kamuya açık bir şekilde satış işlemleri başlatıldı.

Caizcoin nereden alınır? Caizcoin kaç dolar?

16 Mart tarihinden sonra halka arz edilen Caizcoin tokenleri, Caizcoin.io adresinden satın alınabilir. Caizcoin güncel piyasa değeri ise, yaklaşık 0,95 dolar (ortalama 8 Türk Lirası) olarak görülmekte.

BU HABERLER DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR!!!

Gifto (GTO) coin nedir? 14 Haziran GTO mainnet haberi

DOGE coin yorum - DOGE düşeni kıracak mı? 13 Haziran DOGE kaç dolar?


Caizcoin'i İslam kurallarına göre uygun yapan nedir? Caizcoin ne kadar caiz?

Son dönemlerde kripto para piyasasının İslam ülkelerinde de yaygınlaşması sonrasında çeşitli din insanlarından kripto para konularında söylemler gerçekleşmişti. Yakın zamanda diyanet tarafından yapılan açıklamalarda, kripto paraların caiz olmadığı konusunda bilgiler verilmişti. Diyanete göre; Kullanıcılar arasında değişim ya da kıymet ölçüsü olarak genel kabul gören, kaynağı itibariyle kullanıcılara güven veren her türlü paranın kullanımı caizdir.


Bu noktada önemli olan husus, para olarak bilinen değişim aracının kendi özünde yani üretim şeklinde, sürüm aşamalarında ve muhataplık niteliğinde büyük belirsizlik (garar) içerip içermemesi, bir aldatma (tağrir) aracı olarak kullanılıp kullanılmaması ve belli bir kesimin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine vesile olup-olmamasıdır.

Son yıllarda ortaya çıkan ve birçok çeşidi bulunan, dijital­-kripto paralardan her birini kullanmanın hükmünü yukarıdaki genel ilkeler doğrultusunda değerlendirmek gerekir.

Buna göre kendi özünde ciddi belirsizlikler taşıyan, aldanma ve aldatma riski ileri düzeyde olan, dolayısıyla herhangi bir güvencesi bulunmayan ve kamuoyunda saadet zinciri olarak bilinen uygulamalar gibi belirli kesimlerin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine yol açan dijital kripto­ paraların kullanımı caiz değildir.

Caizcoin yetkilileri proje ile ilgili verdikleri detaylarda sistemin yürütülmesi için oluşturdukları maddeler sayesinde Caizcoin'in İslam dinine göre uygun olduklarını iddia ediyorlar. İşte, o maddeler;

İslami finans standartlarına uygun kripto token
Silah, tütün, yetişkin endüstrisi, alkol veya domuz eti endüstrisi gibi alanlarda faaliyet gösteren şirketlerle iş yapılmaması.
İslami Finans standartlarına uygun cüzdan ve borsaların kullanılması.
İslam ahlakına uygun kredi limitleri.
İslami normlara uygun proje finansmanı.
Küresel bankacılık varlıklarında ve yatırımlarında 162 trilyon ABD dolarına ulaşma potansiyeli.
Yatırım kataloğu için İslami platforma kolay yatırım (devlet direktifleri, hisse senetleri, mülk, fonlar ve diğerleri)

Tarihin hemen hemen her döneminde insanlar sıklıkla toplumların maddi ve manevi özgürlüklerini inanç normlarını kullanarak yönetmişlerdir. Öyle ki, çoğu insan bu normlar karşısında düşünme ve algılama yetilerini bir kenara bırakıp karşı tarafın onlara sunduğu verileri sorgusuz kabullenmiş ve bu veriler doğrultusunda kimi zaman iş güçlerini, kimi zaman özgürlüklerini, kimi zamansa ekonomik güçlerini sunmuşlardır. Özellikle kripto para piyasasının dünyanın neredeyse tamamında kendine yatırımcı bulması ve popülerliğini ciddi derecede arttırması, karşımıza sıklıkla bu gibi ilginç durumları getirecektir.
-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Son Dakika gelişmeleri Twitter hesabımızdan anlık olarak takip edebilirsiniz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum