Bitcoin Taproot yükseltmesi hakkında bilmeniz gereken her şey

Bitcoin Taproot yükseltmesi nedir? Bitcoin Taproot yükseltmesi 2021'de ne zaman yapılacak?

Bitcoin Taproot yükseltmesi hakkında bilmeniz gereken her şey
Editör: Mertcan BUDAK
01 Temmuz 2021 - 16:41 - Güncelleme: 09 Aralık 2021 - 20:02
Bitcoin Taproot yükseltmesi, dört yıl içinde Bitcoin Core protokolünde yapılan ilk büyük değişikliktir . BTC.com havuzu, Mayıs 2021'de Bitcoin Taproot yükseltmesinin onaylanması için oylamayı açtı; Haziran ayının sonunda, yükseltme, dünya çapında çok sayıda madenci tarafından onaylandı .  

Fonksiyonel yükseltmeler 

Bitcoin'in son yükseltmesi, 2017'de Segregated Witness (SegWit) adı verilen tartışmalı bir güncellemeydi. SegWit, Ağustos 2018'de Bitcoin ağına tanıtılmadan önce, Bitcoin'in karşılaştığı en büyük sorun, zayıf ölçeklenebilirliğiydi - saniyede yalnızca 7 işlem gerçekleştirebiliyordu. SegWit, Bitcoin blok zincirinin bilgileri depolama şeklini değiştirmek ve daha yüksek işlem hacimlerini işlemesini sağlamak için tasarlanmış olsa da, Bitcoin'in işlem hızını iyileştirmek için önerilen diğer potansiyel yükseltmelerle uyumlu değildi.

Bitcoin topluluğu parçalandı ve bir grup kullanıcı Bitcoin ağından ayrılarak Hard Fork olarak bilinen bir olayda Bitcoin Cash yarattı. Bitcoin Cash savunucuları, her yerde bulunan işlemler için bir kripto para birimi olarak Bitcoin Cash'i geliştirmeyi tercih ederken, SegWit yükseltmesi Bitcoin'in bir değer deposu olarak işlevini biraz destekledi. 

Ölçeklenebilirlik, Bitcoin'in Taproot yükseltmesini dağıtmasının ana nedenlerinden biriydi, diğeri ise gizlilikti. Önerilen Taproot yükseltmesi, paydaşlardan ve uzmanlardan fikir birliği kazanmasına yardımcı olan iki ana faktör olan acil ücret sorunlarını çözebilir ve akıllı sözleşmeleri etkinleştirebilir. Ancak Kasım 2021'de planlanan gerçek uygulamadan önce, Bitcoin geliştiricilerinin feci ve maliyetli sonuçlara yol açabilecek hataları ortadan kaldırmak için aylarca testler yapması gerekiyor. 

Teknoloji yükseltmeleri 

Taproot yükseltmesi, Bitcoin ağının mevcut Eliptik Eğri Dijital Algoritmasını Schnorr İmza algoritmasıyla değiştirecek. Halka açık bir blok zinciri olduğundan, Bitcoin ağındaki her işlem izlenebilir ancak anonimdir. Ancak, birden fazla imza sahibi ile bir işlem yapıldığında, Bitcoin ağı bu işlemi çok imzalı bir işlem olarak tanımlar.  

Eliptik Eğri Dijital Algoritması, bir Bitcoin cüzdanını kontrol eden ve bitcoin'in yalnızca hak sahibi tarafından harcanabilmesini sağlayan özel bir anahtar kullanır . Schnorr İmzası kapsamında işlemler şeffaf kalacak olsa da Schnorr, çoklu imza işlemlerini daha basit işlemlerden ayırt edilemez hale getirecek. Bu, Bitcoin ağındaki anonimlik ilkesini koruyacaktır. 

Akıllı Sözleşmeler 

Daha da önemlisi, Taproot yükseltmesi, Bitcoin blok zinciri ağında akıllı sözleşmeleri mümkün kılar. Şu anda, akıllı sözleşmeler teknik olarak Bitcoin'in çekirdek protokol katmanında ve Lightning Network'te oluşturulabilir , ancak bunlar çok pahalı ve kapsam olarak sınırlıdır.  

Ethereum gibi diğer ağlarda yapılan akıllı sözleşmelerle karşılaştırıldığında, Bitcoin'in çekirdek protokol katmanında yapılabilecekler önemli ölçüde daha maliyetlidir, daha fazla zaman alır ve daha az güçlüdür. Gerçek şu ki, hiç kimse akıllı sözleşmeler için Bitcoin Ağı'nı kullanmıyor. Öte yandan, birçok şirket Ethereum ağı üzerinde akıllı sözleşmeler geliştirmeyi tercih ediyor çünkü ETH, dağıtılmış uygulamalar (Dapps), merkezi olmayan otonom organizasyonlar (DAO'lar) ve merkezi olmayan finans (DeFi) için gerekli diğer işlevlerin temeli olan akıllı sözleşmeleri çalıştırmak üzere tasarlanıyor. ). Bu, insanları Ethereum'un Bitcoin'e kıyasla gelecekteki değer için daha büyük bir potansiyele sahip olduğuna inanmaya itiyor.  

Ancak Taproot Upgrade, Bitcoin zincirinde daha az yer kaplayarak akıllı sözleşmeleri daha uygun fiyatlı, güçlü ve verimli hale getirecek. Çok sayıda büyük geliştirici ve girişimci, akıllı sözleşmelerin Bitcoin'in ana akım finansa girmesinin önünü açacağını iddia ediyor. Bitcoin'in en büyük rakibi Ethereum, uygulamaların ve işletmelerin blok zinciri teknolojisi üzerine kurulmasına izin veren yenilikçi bir şekilde akıllı sözleşmeler sunması ile tanınır. Geliştiriciler akıllı sözleşmeler için Bitcoin ağına geçmeye başladığında, Bitcoin ağı merkezi olmayan finansta çok daha önemli bir rol almaya başlayacak ve Akıllı Sözleşmeler alanındaki diğer Ethereum rakiplerini gölgede bırakacaktır. 

Özetle Taproot, tüm kullanıcıların ortak anahtarlarını karmaşık bir işlemde yeni bir benzersiz anahtarda birleştirir. Bu, gizliliği artırır ve işlemler için gereken blok alanını azaltır. Taproot ayrıca daha önce imkansız olan DeFi projelerini Bitcoin ağında uygulanabilir hale getiriyor. Taproot , Bitcoin temel katmanındaki yetenekleri artırarak Lightning Network gibi Katman-2 protokollerine de destek sağlar . 

Genel olarak Taproot, geniş çapta beklenen bir yükseltme ve hem blok zinciri geliştiricileri hem de kripto para birimi yatırımcıları için olumlu bir işaret. Bitcoin , 2013 çatalı (yükseltme kodundaki büyük bir nedenden kaynaklanan) gibi olaylar olmadan sorunsuz bir şekilde Taproot'a geçiş yaparsa  , Taproot'un tüm endüstri üzerinde muazzam bir etkisi olacak ve blok zinciri teknolojisinde gelecekteki gelişmelerin önünü açacaktır. 
Haberlerimizi FacebookTwitter hesaplarımızdan anlık olarak takip edebilirsiniz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum