Bitcoin (BTC) fiyatı, dominans (BTC.D) ve teknik analiz

Bitcoin fiyatı ve en son teknik analizi ile yorumları merak ediliyordu. Bitcoin dominans (BTC.D) teknik analiz ve seviyeler belli oldu.

Bitcoin (BTC) fiyatı, dominans (BTC.D) ve teknik analiz
Editör: Burak TOKA
20 Haziran 2023 - 12:08 - Güncelleme: 20 Haziran 2023 - 12:14
 Bitcoin, cuma gününden bu yana toparlanmayı sürdürüyor. Dün yeşil banda kadar yükselen Bitcoin, bugün sabah saatlerinde 27.180$’a değdi.

Bu sınırı geçemese de son zamanların önemli destek seviyesi olan 26.762$ seviyesinin üzerine atması ve şimdiye kadar kalıcılık sağlaması kısa vadeli görünüm için olumlu. Aynı zamanda 50 günlük hareketli ortalamasının da üzerine gelen Bitcoin, düşen kanalın üst bandına kadar da yükselmeyi başardı.

Kanalı kırabilecek mi sorusunun cevabı Bitcoin için önümüzdeki günlerde iki aylık düşen trendin terk edilmesi konusunda önemli olacak.  

Şu anda son iki haftadır yaşanan olumsuz görünüm ve riskler geride bırakılmış olarak görünüyor. Pozitif ivmenin devamı halinde önce 27.470$ ve ardından 28.000$ Bitcoin için hedef seviyesi olabilir.

Aksi senaryoda ise önce 26.700$, ardından 26.000$ seviyesi sırayla destek bölgeleri olarak karşımıza çıkıyor. 
 

Bitcoin (BTC) piyasa hakimiyeti rekoru
BITCOIN DOMİNANS (BTC.D) TEKNİK ANALİZ  

Bitcoin’in yükseliş serisine başladığı Kasım 2022 tarihinden bu yana yükseliş eğilimi gösteren ve bir trend oluşturan Bitcoin Dominansı, son iki yılın en yüksek seviyesi olan ve psikolojik bir direnç seviyesi olan %50’yi aşmayı başardı.

Bu altcoin piyasasından nispeten çıkış olduğuna ve yatırımcıların Bitcoin’i bu dönemde daha çok tercih ettiğini ortaya koyuyor.

Özellikle son dönemde altcoinlerdeki gerek geri çekilme gerekse de yükseliş hareketlerinde istenilen prim hareketini yapamama gibi konular, Bitcoin dominansının bu kadar yükselmesi nedeniyle gerçekleşiyor. Son 2 yıl içerisinde 3 kez %48 denemesi gerçekleştiren Bitcoin dominansı, bu sefer bu bölgeyi aşmayı başardı ve %50 eşik seviyesinin üstüne geldi.

Bitcoin’in güçlenmeye devam etmesi senaryosunda dominans için ilk hedef %51 ve %52 bandı olacaktır. Altcoinlerdeki risk iştahının arması durumunda ise Bitcoin dominansının kısa vadede önce %48, daha sonra %44’lere geri çekilmesi beklenebilir.