Bitcoin yeni haftaya kayıpları telafi ederek başladı!

Kripto paralarda Bitcoin ve Ethereum tarafında telafiler, toparlanmalar başladı. 19 Haziran Pazartesi sabahında Bitcoin ve Ethereum kaç liradan güne başladı?

Bitcoin yeni haftaya kayıpları telafi ederek başladı!
Editör: Burak TOKA
19 Haziran 2023 - 13:27
Haftanın ilk iş günü sabahında kripto para piyasalarında özellikle Bitcoin fiyatı merakla takip ediliyor. Son ABD verilerinin açıklanmasının peşinden düşüş trendine giren Bitcoin ve altcoinler hafta sonu hareketlenmeye başladı. Peki hafta başı Pazartesi sabahı kripto paralarda son durum ne? İşte kripto para piyasalarında son veriler...

“Kripto para piyasası geçen hafta yaşadığı kayıpları cuma ve hafta sonu geri almayı başardı. Algı nispeten daha olumlu ve pozitif bir görünüme büründü. Cumartesi ve pazar günleri %1’lik bir bant aralığında hareket eden Bitcoin yeni haftaya girerken aynı zamanda yukarı mı devam edeceğine yoksa tekrar yönünü aşağıya mı çevireceğine karar verecek.” Bitay Araştırma Departmanı Analisti Alper Samet Yorak piyasa gelişmelerini değerlendirdi. 

Geçtiğimiz hafta SEC ve FED kaynaklı geri çekilmeler yaşayan ve 24.800$’ı gören Bitcoin bu bölgeden destek alarak ve BlackRock’un spot Bitcoin ETF başvurusunun yarattığı olumlu gündemden dolayı son dönemde yaşadığı kayıpları geri aldı. Ancak Bitcoin’in şu an fiyatlandığı bölge bir miktar bıçak sırtı bir bölge olduğunu da belirtmek gerekiyor. Sabah saatlerinde 26.400$’dan alıcı bulan Bitcoin ve 1.720$’ın üzerinde fiyatlanan Ethereum için bu bölgeler geçtiğimiz dönemlerde yükseliş bölgesi olarak çalışmıştı. Yine çalışıp çalışmadığını göreceğiz ancak şu anda riskler %50 - %50 olarak fiyatlanıyor. Olumlu taraftan bakacak olursak piyasa için ciddi riskler SEC ve FED olarak öne çıkıyordu ve kripto para piyasası kısa vadede bu iki riski de geride bırakmayı başardı. Yeni haftada makro anlamda gündem nispeten sığı. Haber akışı açısından da sakin bir hafta geçireceğiz gibi duruyor. Altcoinler de hafta sonu başlayarak bu sakin dönemde son günlerde yaşadığı kayıpları telafi edebilir. Geçen hafta yaşanan sert düşüşten sonra bir miktar düzelme var ancak Bitcoin dominansının yükselmeye devam etmesi bu manada altcoinlerde potansiyel bir yükseliş hareketini kısıtlıyor ve baskılıyor. 

Buna rağmen Bitcoin fiyatındaki son günlerde yaşanan normalleşmeyle birlikte ANT, CLV, MTL, TRU ve AKRO geçtiğimiz hafta %20 ila %30 arasında primlenerek en çok yükseliş yaşayan altcoinler olarak öne çıktılar. Bitcoin dominansı yeni hafta başlangıcında 49,7 ile 2 yılın zirve seviyelerinde bulunurken kripto para piyasasının toplam büyüklüğü 1,05 trilyon doların üzerindeki seyrini sürdürüyor.

Bitcoin (BTC) toparlanabilecek mi? BTC teknik analizi

Ethereum (ETH) haftaya nasıl başladı? ETH fiyatı son durum...