Bitcoin (BTC) 4 günlük düşüş serisine son verdi mi? İşte Bitcoin ve kripto para piyasaları son durum

Kripto para piyasalarında Bitcoin (BTC) ile birlikte devam eden son 4 günlük düşüş sona mı erdi? Günün önemli kripto para haberleri Bitcoin yeniden yükselişe mi geçiyor?

Bitcoin (BTC) 4 günlük düşüş serisine son verdi mi? İşte Bitcoin ve kripto para piyasaları son durum
Editör: Burak TOKA
02 Haziran 2023 - 12:06
Günün önemli kripto para haberleri... Haftanın son işlem gününde Bitay Araştırma Departmanı Analisti Alper Samet Yorak tarafından hazırlanan bültende, kripto ve küresel piyasaları yakından ilgilendiren gelişmeler değerlendiriliyor. 

Son günlerde risk iştahının düşük olduğu ve satışların ağır bastığı kripto para piyasası, ABD’den gelen haberle toparlandı. 26.700$ seviyesindeki destek bölgesine tutunan ve ABD’de son bir aydır gündemi meşgul eden borç tavanı krizinin etkisiyle risk iştahında bozulma yaşayan Bitcoin, yasanın Senato’dan geçmesiyle yükselişe geçti. 27.250$’a kadar tepki alan Bitcoin, şu sıralar 27.000$ civarında alıcı buluyor. Ethereum ise 1.900$’ın hemen sınırında 1.890$’da fiyatlanıyor. 

Yaşanan son olaylara karşılık küresel piyasalar ralli yapıyor. Dün akşam başlayan ve bugün devam eden olumlu hava küresel finans piyasalarına da yansımış görünüyor. Başta ABD olmak üzere tüm dünyada hisse senetleri piyasasında da yükseliş var. Bu sorunun çözülmesinin yarattığı olumlu hava, geleceğe yönelik beklentilerin pozitife döndürülmesi ve yönetilmesiyle devam edebilir.

Öte yandan kripto para piyasasını daha yakından ilgilendiren bir gelişme de stablecoin piyasasında yaşandı. Piyasa değeri bakımından en büyük, en çok kullanılan ve en çok hacim yaratan stablecoin Tether’in (USDT) piyasa değeri rekor kırdı. Son dönemde hem stablecoin piyasasındaki hakimiyetini hem de tüm kripto para piyasası içerisindeki hakimiyetini %7,5 seviyesine yükselten Tether, 83 milyar dolarlık bir piyasa değerine ulaştı. Bu tüm zamanların en yüksek stablecoin değeri oldu. Özellikle USD, BUSD gibi diğer stablecoin’lerin yaşadığı çeşitli sıkıntılar da USDT’nin büyüklüğünün artmasında etken oldu. İkinci sırada 28 milyar dolarla USDC yer alırken BUSD 23 milyar dolar ile üçüncü sırada yer aldı. 

Tüm bu gelişmelerle hafta içinin son işlem günündeyken hafta sonu öncesi Bitcoin’in nispeten iyi bir hafta geçirdiğini söylemek mümkün. Hafta sonuna 27.000$’ın üzerinde girmek ve yeni haftaya 26.700$’ın üzerinde başlamak önemli olacaktır. Bununla birlikte bugün her ayın ilk Cuma günü olduğu gibi ABD’de tarım dışı istihdam verisi takip edilecek. Beklenti istihdamın aylık olarak 180 bin kişi artması yönünde. Beklentiden sapan veri piyasalar üzerinde baskı oluşturabilir. 

Yapay zekâ ve fan tokenlerin pozitif ayrıştığı bir günde ise en çok yükselen kripto paralar Barcelona, LINA, JOE, OCEAN ve ERN olarak öne çıktı.

Bitcoin (BTC) 2 Haziran fiyatı ve son teknik analizi ile kritik seviyeleri

Ripple XRP 2 Haziran fiyat, teknik analiz son yorumlar


 
-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Son Dakika gelişmeleri Twitter hesabımızdan anlık olarak takip edebilirsiniz.