Antarktika'da şehir büyüklüğündeki buzdağı koptu! Dünyanın yeni en büyük buzdağı oluştu

Antarktika buzullarında bulunan 4320 kilometrekarelik dev buzul bağlı olduğu parçadan koptu. Avrupa Uzay Ajansına ait Sentinel-1 adlı gözlem uydusu tarafından gözlemlenen olay, ESA'nın Twitter hesabından duyuruldu.

Antarktika'da şehir büyüklüğündeki buzdağı koptu! Dünyanın yeni en büyük buzdağı oluştu
Editör: Mertcan BUDAK
20 Mayıs 2021 - 11:16
Antarktika'nın kuzeybatı bölgesinde bulunan Ronne Buz sahanlığı ciddi bir buz kütlesini kaybetti. A-76 adı verilen 4320 kilometrekare boyutundaki devasa buz kütlesi bağlı olduğu sahanlıktan koparak Güney Okyanusuna bağlı olan Weddel Denizine doğru yöneldi.

Dünya'nın en büyük buz dağı oldu

Ronne Buz Sahanlığından ayrıldıktan sonra A-76 adı verilen kütle, sahip olduğu dev boyutları sayesinde bugüne kadar ölçülmüş en büyük buz dağı olarak kayıtlara geçti. Öyle ki, A-76 buzdağı sahip olduğu 4.320 kilometrekarelik yüzey alanı ile, 5.343 kilometrekare yüzey alanına sahip olan İstanbul şehri ile kıyaslanacak oranda büyük.
 
Devasa boyutlardaki buzdağı, ilk olarak bir kaç hafta önce İngiliz araştırma görevlisi Keith Makinson tarafından tespit edildi. Avrupa Uzay Merkezi (ESA)'nın uydusu Sentinel-1 tarafından yakalanan görseller Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Buz Merkezi tarafından'da onaylandı.


Kopmanın sebebi iklim değişikliği mi?

Uzun yıllardır çeşitli iklim aktivistleri ve gönüllü iklim kuruluşları iddia ettikleri küresel ısınma teorilerini örneklendirmek için sıkça bu tarz buzul olaylarını görsellemişlerdir. Ancak geçmiş tarihler ve günümüz incelendiğinde bu tarz buzul kopmalarının tabiatın bir parçası olarak gayet doğal olaylar olduğu gözlemlenmektedir. Konu ile ilgili araştırmalar yürüten bilim insanları A-76 budağı hakkında, sistemin doğal işleyişi olduğu açıklamalarında bulunuyorlar.