Android uygulamaları açılmıyor, çözümü nedir?

Dünya genelinde Android kullanıcıları yeni bir hatayla karşı karşıya kaldılar. Android kullanıcıları hep bir ağızdan uygulamaların çöktüğünü belirtti.

Android uygulamaları açılmıyor, çözümü nedir?
Editör: Mertcan BUDAK
23 Mart 2021 - 12:49
Milyonlarca Android kullanıcısı aynı anda ilginç bir hata almaya başladılar. Kullanıcılar mobil cihazlarındaki uygulamaları kullanmak isterken sürekli çökme yaşadıklarını belirtiyorlar.

Konu çok kısa sürede sosyal medyada ve forum sitelerinde en çok tartışılan sorunlardan biri oldu. Forum sitelerinde yaşadıkları problemleri dile getiren kullanıcılar geri bildirimleri doğrultusunda, Samsung cihazlar ağırlıkta olmak üzere, Xiaomi, HTC, Oppo gibi cihazlar kullananlarda aynı sorunu yaşadıklarını belirtti.

Sorun için Google'dan açıklama geldi

Google sözcüsünün yaptığı açıklamada "Android'deki WebView'ın bazı uygulamalarda çökmeye sebep olduğunun farkındayız. Bu sorunu çözmek için çalışıyoruz" dedi.

WebView nedir?

WebView, Android işletim sistemi içinde olan ve uygulama içierisinde web tarayıcılarının kullanımını sağlayan bir sistemdir.

WebView hatası nasıl çözülür?

Hatayı çözmek için iki adet yola başvurabilirsiniz:

İlk yollardan biri: hataya neden olan WebViev uygulamasını sistemden kaldırmak. Fakat bazı telefonlarda sistem buna izin vermiyor. Ayrıca başarılı bir şekilde uygulamayı kaldırdıktan bir süre sonra Google sorunu çözdüğünde uygulamayı tekrar indirmeniz gerekecektir.

İkinci seçenek ise: uygulamayı geçici olarak durdurmak. Bunun için gerekli adımları aşşağıda sırasıyla listeledik.
  • Ayarlardan, Uygulamalar bölümüne gidin.
  • Android System Webview'ı bulup açın.
  • Sol altta Devre Dışı Bırak seçeneğine tıklayın. Eğer bu seçeneneği göremiyorsanız sağ üstteki üç noktaya tıklayıp güncellemeleri kaldır seçeneğini de kullanabilirsiniz.
  • Uygulamayı devre dışı bırakın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum