Alper Gezeravcı ve Tuva Cihangir Atasever uzaya gidecek ilk Türk olacak

Türkiye'den uzaya gidecek iki Türk'ün isimleri bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı. İşte uzay yolcu Türk isimlerin kimlikleri.

 Alper Gezeravcı ve Tuva Cihangir Atasever uzaya gidecek ilk Türk olacak
Editör: Hakan AMAN
29 Nisan 2023 - 14:33 - Güncelleme: 29 Nisan 2023 - 14:34
Milyonların ziyaret ettiği Teknofest büyük hızla devame derken, bugün ziyaretçiler arasında Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Lbya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe vardı. Devlet başkanları birer konuşmna gerçekleştirirken, kürsüye çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan uzay yolcularını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Teknofest ziyaretinde bulundu. Kürsüde açıklamalarda bulunan Başkan Erdoğan, uzaya çıkacak ve merakla beklenen iki Türk'ün isimlerini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ilk uzay yolcularını açıkladı: Uzay yolcuları Alper Gezer Avcı ve Cihangir Atasever oldu. Teknofest'te tanıtılan uzay yolcuları Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kürsüye davet edilerek tüm Türkiye'ye tanıtıldı.

 Alper Gezeravcı Kimdir?

1979 Mersin doğumlu olan Alper Gezeravcı, ABD Hava Kuvvetleri Teknoloji Enstitüsü Harekat Araştırması Yüksek Lisansı sahibi. Standardize Filo Akademik Kol Komutanı olarak F-16 Pilotu olarak Hava Kuvvetleri Komutanlığında 21 yıldır görev yapmış bir isim olarak dikkat çekiyor.Tuva Cihangir Atasever Kimdir?

2992 Amkara doğumlu olan Tuva Cihangir Atasever Bilkent Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, University of California, Ivine Elektrik Elektronik Mühendisliği Yüksek Lisans sahibi bir isim. 5 Yıldır Roketsan bünyesinde Aviyonik Sistem Mühendisi olarak görev yapıyor.