2023'te Ay'a gidecek aracımız ilk ateşlemesini yaptı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı YouTube kanalı üzerinden yayınladığı videoda Ay'a gidecek aracımızın motorunun ilk ateşlenme görüntülerini paylaştı. İşte, haberin detayları.

2023'te Ay'a gidecek aracımız ilk ateşlemesini yaptı
Editör: Mertcan BUDAK
11 Nisan 2021 - 18:50
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı YouTube kanalı üzerinden yayınladığı videoda Cumhuriyetimizin 100'üncü yılında Ay'a gidecek olan insansız uzay aracımızın motor test videosunu yayınladı. Delta V Uzay Teknolojileri A.Ş'nin test merkezinde gerçekleştirilen deneme sırasında Teknoloji Bakanımız Musatafa Varank'ın katılımlarıyla bilgilendirmeler yapıldı.Ay'a gidecek insansız uzay aracımızın yapılan ilk motor testi çok kritik bir öneme sahipti. Bu tarz görevlerde işi gerçekleştirecek olan araçların en büyük mühendislik isteyen ve en öenmli parçalarından biri olan motor kısımlarıdır. Ay misyonunu üstlenen mühendislerimizin uzun emekleri sonucunda başarıyla tasarlanan motorun ilk denemesi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirildi.

İlk ateşlemeyi Bakan Varank yaptı

2023 ay


Ay'a gidecek ilk insansız uzay aracının test ateşlemesini Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank yaptı. Mühendisler ve teknik ekip ile beraber komuta merkezine giden Varank, Motorun kontrol kumandası üzerine geçip mühendislerin yönlendirmesi doğrultusunda gerekli adımları takip ederek motora ilk ateşleme işlemini yaptırdı. Bakan Varank komuta odasında ateşleme işlemini gerçekleştirirken arka balkonda bulunan Yerli İHA araçlarımızın arkasındaki deha olan Selçuk Bayraktar'da gözlerden kaçmadı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 2023'te Ay misyonu hedefinin ilk ayağını başaracaklarına inandığını belirterek “Yani uzay aracımızı Ay ile buluşturacağız. Bu manada motorun ilk ateşlemesini burada yapmak bizim açımızdan mutluluk ve gurur verici" dedi.

Ayrıca Tesite roketlerle ilgili incelemeler yapan Bakan, Ay misyonu hakkında daha detaylı bilgiler aldı. Kullanılan roketin hibrit teknolojisine sahip olması ve farklı yakıt karışımı teknolojileri gibi birçok konu Bakan tarafından dikkatle dinlendi.

aya gidecek roket

Her konuda treni kaçırmış bir milletin çocukları olarak insanların çoktan farklı gezegenlere ulaşması ve bizim henüz ilk adımını 2023 yılında atacak olmamız bu teknolojiler ve gelişmeleri milli gurur ve onur içinde takip etmemizin önüne geçmiyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum