0850 numaralı sahtekarları kızdıracak haber

BTK, 0850 numaralar ile vatandaşı ağlarına düşüren sahtekarlar için düğmeye bastı. Milyonların kabusu olan 0850'li numaralı hatlar artık sona eriyor.

0850 numaralı sahtekarları kızdıracak haber
Editör: Mertcan BUDAK
08 Ocak 2023 - 22:58
0850 numaralı hatlar ile vatandaşı arayarak tuzağa düşüren sahtekar dolandırıcılar için bir devrin sonu gelmek üzere. BTK resmen düğmeye basarak bu hattın kökükünü kurutmak üzere. 

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tüketicinin talebi olmadan çeşitli numaralar aracılığıyla gerçekleşen aramalar nedeniyle tesis edilen yeni aboneliklerin aşırı mağduriyetine neden olmasıile brlikte harekete geçdi. BTK 0850 hatlar ile alakalı olarak yeni bir düzenleme için düğmeye basarak vatandaşa kabus gibi çöken kirli ağı söküp atacak hamleye başladı. 0850'li numara kabusu 2023 ile birlikte resmen sona eriyor. Komisyonlu çalışan sahtekarlar BTK engeline takılacak, geçit verilmeyecek.

Sabah'ta yer alan habere göre: Abonelik sözleşmesi tesis edilmeden önce ilgili tüketicinin irtibat numarasına aboneliğin yapılacağı işletmenin kurumsal numarasından sunulacak hizmete ilişkin abonelik sözleşmesi öncesinde teyit araması yapılacak. Düzenleme kapsamında yapılan tüm işlemlerde ispat yükümlülüğü işletmeciye ait olacak. İşletmecilerin yükümlülüklerini yerine getirmemeleri halinde BTK İdari Yaptırımlar Yönetmeliği hükümleri kapsamında idari para cezası uygulanacak.

Teyit aramasında tüketicilere sunulacak hizmetin türü, cihaz satın alma bedeli, bağlantı, aktivasyon, kurulum ve benzeri ücretler de dâhil ödenmek zorunda olan toplam ücret, aylık ödenmesi gereken ortalama ücret, internet erişim hizmetlerinde duyurulan veri hızları, taahhütlü abonelikler için taahhüdün süresi ve fesih halinde ödenecek tüm ücretlere ilişkin bilgilendirme yapılacak. Bunun ardından tüketicilere "Yeni abonelik sürecinin başlatılmasına onay veriyor musunuz" şeklinde bilgilendirme yapılacak. Onay verilmemesi halinde abonelik başlatılamayacak.
-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Son Dakika gelişmeleri Twitter hesabımızdan anlık olarak takip edebilirsiniz.