Yerli aşının kullanılacağı yeni tarih açıklandı

Mustafa Varank, yerli koronavirüs aşısının ilk dozunu nisan ayı içerisinde, ikinci dozunu ise sonbahar mevsimi olarak belirtti. Son açıklamada ise yerli koronavirüs aşısının ne zaman kullanılabilir olacağını söyledi.

Yerli aşının kullanılacağı yeni tarih açıklandı
Editör: HaloDayı
16 Mart 2021 - 16:45
YERLİ VE YENİLİKÇİ AŞI

Çin'den getirilen aşı ile vatandaşlar aşılanırken, yerli aşının geliştirilmesine ilişkin çalışmalar da sürüyor. Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı ve TÜBİTAK'ın desteklediği 17 yerli aşı çalışması bulunuyor. 5 Kasım 2020'de Faz-1 çalışmalarına başlanan aşıda şu anda Faz-2 çalışmaları devam ediyor. Nisan ayının sonunda Faz-3 çalışmlarına başlanması bekleniyor.

Ayrıca açıklamalara göre Türkiye'de geliştirilmekte olan koronavirüs aşıları, yenilikçi tabanlara oturuyor ve üç yerli koronavirüs aşısı da Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'na başvurmuş bulunuyor bu aşıların onaylanmasıyla beraber insanlı deneyler'de kısa süre içerisinde başlayacak.

AÇIKLANAN SON TARİH

Geçtiğimiz saatlerde kripto para piyasaları ile ilgili dikkat çeken bir açıklamada bulunan
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank son yaptığı açıklamalarda ise yerli koronavirüs aşısı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Bakan Varank, yerli aşının ne zaman kullanılabileceğine ilişkin pek de iyi olmayan bir haber ile umutları başka bir bahara bıraktı.