Van Gölünü dünyaya tanıtan Astronot Kate Rubins Dünya'ya indi

Geçtiğimiz haftalara damgasını vuran Van Gölü'nün uzaydan fotoğraflanması olayının kahramanı Astronot Kate Rubins Dünya'ya döndü. Rubins 185 günlük uzay macerasının ardından görevini tamamlayarak Dünya'ya dönüşünü gerçekleştirdi.

Van Gölünü dünyaya tanıtan Astronot Kate Rubins Dünya'ya indi
Editör: Mertcan BUDAK
17 Nisan 2021 - 18:08 - Güncelleme: 07 Mayıs 2021 - 16:44
Amerika Birleşik Devletleri Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) geçtiğimiz tarihlerde Dünya Turnuvası adı altında bir etkinlik düzenlemişti. Yarışmaya Dünya'nın farklı yerlerinden yüzlerce fotoğrafçı katılıp Dünya'nın güzelliklerini foroğrafladıkları kareleri jüri önünne sundu.

Dünya Turnuvası yarışmasının kazananı uzaydan geldiYarışmaya katılan katılımcılar Dünya üzerinde çekilmiş binlerce kare arasından en iyilerini yarışmaya sunmuştu. Ancak bir sürpriz olup yarışmanın kazananı Dünyamızın dışından geldi. Dünyanın yörüngesinde dolaşıp Kozmonotların ve Astronotların Dünya'nın çeşitli yerlerinden gelerek oluşturduğu Uluslar Arası Uzay İstasyonu (ISS) tarafında görev yapan kadın Astronot Kate Rubins, uzaydan fotoğrafladığı Van Gölü görseli ile yarışmaya katıldı. Haberin özeliikle ülkemizde duyulmasının ardından sosyal medyaı güçlü bir şekilde kulanan yurtaşlarımız, kısa süre içerisinde yoğun ilgi ve desteklerini iletti. Nihayet yarışmanın sonunda ülkemizin göz bebeği Van Gölü fotoğradı kazanan oldu.
 Valilikten Kate Rubins'e Van kedisi
Uzaydan çektiği Van Gölü fotoğrafı ile ülkemizi ve Van şehrimizi tüm dünyaya duyuran Kate Rubins için Van Valiliği fahri hemşeri ünvanını verdi. Ayrıca Valilikten yapılan açıklamaya göre Dünya'ya gelecek olan Rubins'e Van'ın önemli sembollerinden biri olan Van kedisi taktim edileceği bildirildi. Kate Rubins, Van'da bulunan bazı üniversite rektörleri ve Edremit Belediye Başkanı İsmail Say tarafından Van'a davet edildi.

Kate Rubins iniş kapsülünde bulunan 2 Astornot ile 185 günlük uzay görevlerinin ardından Kazakistan taraflarında bir kasabaya iniş gerçeklkeştirdi. İnişi başarı ile gerçekleştiren ekip sorunsuz bir şekilde Dünya atmosferine yeniden adapte olabilmeleri için bakım merkezlerine kaldırıldılar. Alınan bilgilere göre ekibin sağlık sorunları bulunmamakta. Ancak uzun süre yerçekimsiz ortama alışan bünyeleri Dünya atmosferine ilk girdiklerinde biraz zorluk yaşadı.

-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Son Dakika gelişmeleri Twitter hesabımızdan anlık olarak takip edebilirsiniz.