Uzay Turizmi resmen başladı! Merakla beklenen Virgin Galactic uzay uçuşu tamamlandı

Dünya üzerinde merakla beklenen uzay turizmi gerçekleştirilmeye başlandı. İlk uzay uçuşu Virgin Galactic tarafından başarıyla tamamlandı.

Uzay Turizmi resmen başladı! Merakla beklenen Virgin Galactic uzay uçuşu tamamlandı
Editör: Hakan AMAN
30 Haziran 2023 - 14:50
Milyonlarca insanın uzaya gitme hayali gerçekleştirilemeye başkandı. Uzay turizimi için kapılar aralandı, ilk uçuş başarıyla tamamlandı. Virgin Galactic uzay yolcularını yeniden Dünyaya getirdi.

Sir Richard Branson'a ait olan özel uzay turizmi şirketi, toplamda 90 dakika süren yolculuğa Galaktic 01 ismini verdi.

Virgin Galactic 01 yörünge altı yolculuk yaptı. Yani uzay aracı tam yörüngeye girmedi. Uzayın sınırına ulaştıklarında astronotlar ağırlıksız hale geldi. Bu noktada astronotlar onları yerinde tutan kayışları çözerek yerçekimsiz ortamda toplamda 13 deney gerçekleştirdi.

Biyotıp termo-akışkan dinamikleri ve mikro yerçekimi incelendi. Daha sonra astronotlar kendilerini koltuklarına tekrar bağladıktan sonra araç Dünya'ya doğru dönüş yolculuğuna başladı. Yolculuk başarıyla tamamlandı.
 
UZAY YOLCULUĞU NE KADAR?

Uzaya gitmek isteyen ve nakit varlığı yeten milyonların takip ettiği ilk uzay uçuşunun ardından fiyat ve maliyetler merak konusu olmuş durumda. Uzaya gitmenin ciddi bir maliyeti var. Uzunca yıllardır bir hayal olarak gerçekleştirilmeyi bekleyen uzaya gidip gelme turizm amacıyla yapılmaya başlandı. Peki uzaya gitmenin fiyatı ne kadar? Uzay yolculuğunun maliyeti kaç yüz bin dolar olacak? 90 dakikalık bir Virgin Galactic yolculuğu 450 bin dolarken Hindistan Uzay Araştırma Organizasyonu (ISRO) uçuşlarının yaklaşık 731 bin dolar olarak açıklandı. Fiyatların değişkenlik gösterebileceği ifade ediliyor.
-----Sponsorlu Bağlantılar-----
Son Dakika gelişmeleri Twitter hesabımızdan anlık olarak takip edebilirsiniz.