TÜRK OYUN YAPIMCISINDAN JAHREİN ELEŞTİRİŞERİNE SERT CEVAP!

Bağımsız Türk oyun firması Proximity Games oyunu bu kez tartışma ve eleştirilerle gündemde.

TÜRK OYUN YAPIMCISINDAN JAHREİN ELEŞTİRİŞERİNE SERT CEVAP!
Editör: Mertcan BUDAK
02 Mart 2021 - 04:20 - Güncelleme: 02 Mart 2021 - 09:01
10 Şubat 2021 tarihinde Steam platformu üzerinden oyuncuların beğenisine sunulan Türk yapımı ERZURUM adlı oyunun geliştiricisinden oyunu canlı yayında eleştirip iade eden
Twitch yayıncısı Jahreine sert tepki gösterdi.


Proximity Games adlı bağımsız Türk oyun firmasının geliştirdiği Erzurum 10 Şubat tarihinde oyuncuların beğenisinde sunulmuştu.


Açık dünyada bir hayatta kalma oyunu olan Erzurum özellikle Türk oyun firması tarafından yapılması ve içeriğinde alışkınlığımızın dışında bolca ibadethane, Türk tarzı yapılar, İslamik motifler ve arka planda çalan Türk enstrümanları bulundurması yerli oyuncuların dikkatini çekti.

Yapımcı firmanın oyunun çıkış tarihinden önce özellikle yayıncılara erken erişim kodu paylaşması ile kısa süre içerisinde Türk oyuncular tarafında oyun duyulmaya başladı.
Bu yayıncılardan biri olan Jahrein yaklaşık 1 saat civarı oyunu oynayıp iade ettikten sonra Steam üzerinden oyuna yaptığı geribildirim ve sözleri yapımcıyı kızdırdı.

Jahreinin canlı yayın sırasında "Bir kuruş bile kazandırmak istemiyorum, herhalde geri iade ettiğim ikinci oyun olacak" sözleri izleyicilerin dikkatini çekti.

Jahrein'in canlı yayın sırasında oyuna yaptığı geribildirim ise şu şekilde;

"Oyun Türk tarihinin en iyi yapımlarından biri.
Cami ve muhtelif evlere yaklaştığımızda çalan saz bizi bu sene Game Awards'ta en iyi ses/soundtrack alanında birinciliğe yerleştirecektir. Hiç şüphem yok.

Oyunun başlangıcı harika. Neden orada olduğunu bilmediğimiz bir Erzurum köyündeyiz. Köye okadar çok meteor yağmış ki gökte kuzey ışıkları oluşmuş.
İmamın mezarını kazdığımız sahnede gözyaşlarımı tutamadım RİP İmam FINK FENK
Yaşlı bir anadolu insanı olan Ziya ile karşılaştığımızda ne yapacağımı bilemedim. Çocukken ananemin köy evinde ne hissediyorsam aynısını hisettim. Nitekim sobayı yaktığımızda oda ısınmıyordu.
Karakterim donmaya başladı. Donmaya başladığını sol alttaki donma göstergesinden anlamak işten bile değildi.
Ziya beni ayılar hakkında uyarmıştı. Ve o an geldi çattı.
Karşımda bir boz ayı. Erzurum'dayız. Elimde bir pompalı. Ancak o normal bir ayı değil. TÜRK AYISI! 4-5 domodm mermisi sıkmama rağmen bana mısın demedi. Pençeleriyle heryerimi parçaladı.
Sahne okadar gerçekçiydiki aylarca bununla ilgili kabuslar göreceğime eminim.
10/10
Would bang again
Bu yapım için teşekkür ederiz."


Jahrein'in bu eleştirisinden sonra yapımcıdan son derece sert tepki gecikmedi.Son olarak Jahrein cephesinden gelen karşılık ise şu şekilde.

Oyunculardan ise konuyla alakalı tepki gecikmedi

Yapımcının din, manevi değerler ve Türk öğeleri üzerinden prim yapmaya çalıştığını söyleyen kesim çoğunlukta. Diğer yandan oyunun The Long Dark'ın kötü bir kopyası olduğu yönünde olumsuz eleştiriler görüyoruz.